Menu Region

Co się stało z naszą klasą, czyli przypadki ludzi Lecha...

Co się stało z naszą klasą, czyli przypadki ludzi Lecha Kaczyńskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anita Czupryn

13Komentarzy Prześlij Drukuj
Byli najbliższym otoczeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale po katastrofie smoleńskiej, a potem przegranej kampanii wyborczej PiS odeszli z partii. Kim są dzisiaj, co robią byli pracownicy Kancelarii i „muzealnicy”?
1/2

Paweł Kowal, Elżbieta Jakubiak i Paweł Poncyliusz

(© Andrzej Banas / Polskapresse)

Historia ludzi związanych w prezydentem Lechem Kaczyńskim jawi się dziś trochę jak opowieść z piosenki śpiewanej przez Jacka Kaczmarskiego pt. „Nasza klasa” - dziś każdy sobie żywot skrobie. W 2010 roku, po tym, jak opuszczali PiS, media lekko ironicznie pisały o nich: „Sieroty po Lechu Kaczyńskim”, co zresztą nie było pozbawione elementów prawdy. Tylko, że nie była to jednolita grupa, w jej wnętrzu również były frakcje.
W tej grupie byli i „muzealnicy, jak nazywano grupę polityków tworzących Muzeum Powstania Warszawskiego, i osoby pracujące w Kancelarii Prezydenta. Mowa o m. in. Janie Ołdakowskim, Pawle Kowalu, Elżbiecie Jakubiak, Marku Cichockim, Lenie Dąbkowskiej-Cichockiej, Dariuszu Gawinie. Z osobnej frakcji pochodził Paweł Poncyljusz, który dziś pytany o tamte czasy, śmieje się mówiąc: -Jakim ja tam byłem człowiekiem Lecha Kaczyńskiego! Prawdą jest, że współpracowałem z muzealnikami.

Osobną bajką, można rzec był Michał Kamiński, rzecznik prezydenta Kaczyńskiego, czy Małgorzata Bochenek - w Pałacu Prezydenckim oko i ucho Lecha Kaczyńskiego, ale z PiS już nie związana. Podobno, po katastrofie smoleńskiej Jarosław Kaczyński nie chciał jej nawet przyjąć na rozmowę, uważając, że to ona była przyczyną konfliktów na prezydenckim dworze.

Wówczas też głośno było i o tym, że odchodząc z partii Jarosława Kaczyńskiego, nadal czuli się spadkobiercami dziedzictwa jego brata bliźniaka i w dużej mierze to dziedzictwo ze sobą zabierają. Zresztą, uważali wówczas, że gdyby żył Lech Kaczyński, nic takiego nigdy by się nie wydarzyło. Choć przecież nie od dziś wiadomo, że członkowie partii PiS a bliscy współpracownicy Lecha Kaczyńskiego, to były zupełnie odrębne rzeczywistości. Ludzie Lecha Kaczyńskiego czuli, że w PiS mają nad sobą niejako ochronny parasol prezydenta. Gdy go zabrakło, tym bardziej czuli się w partii wyalienowani.

Dla większości z nich początek współpracy z Lechem Kaczyńskim datuje się w czasie, gdy był on prezydentem Warszawy. Ekipę sprawdzonych ludzi zabrał następnie do Pałacu Prezydenckiego.

Kiedy po wyborczej porażce w 2010 roku w PiS doszło do rozłamu i część polityków ze Zbigniewem Ziobrą na czele odeszła zakładając Solidarną Polskę, nic jeszcze nie wskazywało na to, że ludzie Lecha Kaczyńskiego też z partii odejdą. Sygnałem był moment, kiedy Jarosław Kaczyński zawiesił w partii Elżbietę Jakubiak.

Prawdę mówiąc prezes PiS nieszczególne miał zdanie o szefowej Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ujawnił to zresztą później w książce „Polska naszych marzeń”, pisząc, że jako zasłużona w ratuszu, przeszła do pałacu, ale zaczął się kłopot, bo chciała być w pałacu królową. Prezes PiS nie mógł darować, że to ona doprowadziła, aby Lech Kaczyński pierwszego wywiadu udzielił Jackowi Żakowskiemu. No, ale kiedy w jego rządzie była ministrem sportu - też chyba trochę uległ jej czarowi, przyznając jej ochronę BOR.

Elżbieta Jakubiak dla wielu jawiła się wówczas jako osoba o dwóch twarzach: z jednej strony miła, bezpośrednia, otwarta. Z drugiej: mistrzyni intryg i zakulisowych rozrywek, bezwzględna, w czasach, gdy była szefową gabinetu Lecha Kaczyńskiego, zazdrośnie strzegła dostępu do niego. I miała wówczas wielką władzę. Ale znała się na robocie. Docenił to Jan Ołdakowski, gdy współpracowała z nim przy powstawaniu Muzeum Powstania Warszawskiego: umiała organizować pracę, budować zespoły ekspertów.

Kiedy w końcu Jarosław Kaczyński postanowił ją z partii wyrzucić, koledzy, w tym Jan Ołdakowski osobiście ujęli się za nią. Wtedy to, jak przedstawiały media, miały paść ostre słowa ze strony prezesa PiS, że nie zamierza być ich ojcem, jak był nim Lech Kaczyński. Wyrzuca Jakubiak, a za nią odchodzi reszta. Dziś wielu z nich patrzy na tamte wydarzenia zupełnie inaczej i - pewnie - jak mówią, inaczej by postąpili. To znaczy - wcale by za Elżbietą Jakubiak nie poszli.
1 3 4 »
13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

No tak

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koks (gość)  •

Ludzie Lecha Kaczyńskiego

Potomki lódobujcy ze Smoleńska

odpowiedzi (0)

skomentuj

co innego Schetyna

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POpieramPO (gość)  •

an przyjmie wszystkie sieroty PO Siemoniaku i Kopacz i obdzieli ich wysokimi dobrze płatnymi stanowiskami. O swoich schetynowców, tak nie zadba

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kluzik-Rostowska i Migalski

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gwiazdy partii PJN (gość)  •

którą pierwsza opuściła jej liderka - Kluzikowa, co zamieniła hasło - Polska Jest Najważniejsza dla - Moja Kasa Jest Najważniejsza.
Jak to neofitka i zdrajczyni musiała wykazac się większa gorliwościa od innych polityków PO i wysłała 6 latki do szkół.
Na szczęście odeszła i nie wróci więcej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na wzwody KODY

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

św.NH (gość)  •

Szpot
Próżno w gniewie się miotasz, z hałasem na schody
przeganiając pedała. On wróci za chwilę
I wydając ze siebie swe tryle pedryle,

będzie ci demonstrował swe ohydne wzwody.
Zgubionyś, dyrektorze KODY! Straszny inwertyta
nadciąga . Twierdza twa zdobyta!

odpowiedzi (0)

skomentuj

solidna firma

0 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Łukasz (gość)  •

Jak zwykle świetny artykuł. Dobrze że są jeszcze miejsca w internecie, gdzie się po prostu uprawia dziennikarstwo i publicystykę na tematy polityczne bez forsowania takich czy innych światopoglądów. Niestety od komentarzy można dostać raka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Teatr żałośnie kończy!

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

św.NH (gość)  •

Z okopconego KOD gara
w górę śmierdząca bucha para,

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ludzie

+2 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

q (gość)  •

Mieli więcej inteligencji od Jarka Kurdupla wiec musieli odejść . Kurdupel i zimny Lech jest odpowiedzialny za tragedię smoleńska

skomentuj

w PO inaczej

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

v (gość)  •

ci co mieli więcej inteligencji jak np Niesiołowski zostali, a odszedł Donald Tusk

odpowiedzi (0)

skomentuj

do q

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dobrze, że sam sie nazwałeś (gość)  •

odpowiednio, nie znam tylko rodzaju: męski, żeński czy nijaki?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zamachy ISIS

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dawid (gość)  •

Przeczytajcie artykul Maxa Kolonko o zamachach we Francji oraz ludziach, ktorzy steruja ISIS. To szokujace, ze ludzie potrafia zabic wlasnych rodakow dla wladzy i pieniedzy... bookstar.pl/8135

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pani Anitka

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zapomniała o szachrajce Kluzik-Rostkowskiej (gość)  •

co wyprowadziła z PiS "hipisów" śpiewających w kampanii prezydenckiej na trumnie ś.p. Lecha Kaczyńskiego?Polska Jest Najważniejsza ! wrzeszczała Kluzikowa z drugim zdradkiem Migalszczakiem, próbując rozbić PiS w traumie .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sasina

+1 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pablobodek (gość)  •

widać, słychać i czuć. Fe!
Współodpowiedzialny za ekspedycję smoleńską kierownik kancelarii Lecha K.

skomentuj

ta twoją głupotę

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nikt poza toba (gość)  •

nie jest odpowiedzialny

odpowiedzi (0)

skomentuj