Menu Region

Meksyk: baron narkotykowy Joaquin "El Chapo" Guzman złapany....

Meksyk: baron narkotykowy Joaquin "El Chapo" Guzman złapany. Znane są szczegóły zatrzymania [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz AIP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Znane są szczegóły ponownego złapania przez meksykańską policję słynnego barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana. Do tego wielkiego sukcesu władz Meksyku doszło w piątek, jednak podczas operacji życie straciło aż sześć osób. Gangster uciekł z więzienia pół roku temu.

RUPTLY/x-news


Meksykańskie władze zlokalizowały "El Chapo" kilka dni wcześniej w nadmorskim mieście Los Mochis w północnym stanie Sinaloa, z którego pochodzi.
Jak podaje BBC, narkotykowego barona udało się zlokalizować m.in. dlatego, że 58-latek kontaktował się z filmowymi twórcami i producentami. Chciał bowiem, aby powstał film o jego burzliwym życiu.

Policyjna operacja zaczęła się w piątek przed świtem czasu lokalnego. Policja i żołnierze osaczyli kryjówkę "El Chapo" i otworzyli ogień. Mężczyźnie udało się uciec kanałami kanalizacyjnymi. Reuters informuje, że gangstera złapano po długiej gonitwie przez podziemne kanały i tunele oraz samochodowym pościgu, kiedy ten uciekał autem przez przedmieścia Los Mochis. W akcji zginęło sześć osób, w tym jeden żołnierz - podaje BBC. Teraz gangster, którego majątek szacuje się na jeden miliard dolarów, został przetransportowany helikopterem do więzienia Altiplano w środkowym Meksyku. Moment na lotnisku pokazały krajowe stacje telewizyjne.

"El Chapo" jest najpotężniejszym baronem narkotykowym w Meksyku, a Sinaloa - największym kartelem w kraju, prężnie działającym również za granicą. Złapanie Guzmana to więc wielki triumf państwowych władz, które wcześniej zapowiedziały walkę z narkotykowym biznesem i zniszczenie karteli. Ucieczka "El Chapo" z więzienia w lipcu jest uznawana za olbrzymią porażkę prezydenta Enrique Peña Niety. - Misja wypełniona. Chcę poinformować obywateli Meksyku, że Joaquin Guzman Loera został zatrzymany - napisał w piątek na Twitterze meksykański prezydent, nie kryjąc zadowolenia.

Reuters zaznacza, że możliwa jest ekstradycja "El Chapo" do USA, gdzie mężczyznę może czekać kolejny proces. Po spektakularnej ucieczce Guzmana z więzienia władze USA oferowały za informacje, które doprowadzą do jego złapania, aż 5 mln dolarów. Należący do "El Chapo" kartel Sinaloa szmuglował bowiem do Stanów Zjednoczonych kokainę, heroinę i metamfetaminę.
"El Chapo" uciekł z meksykańskiego więzienia Altiplano o zaostrzonym rygorze 11 lipca ubiegłego roku. Przebywał w nim od lutego, kiedy został złapany po trwającym 13 lat poszukiwaniu go przez policję i władze. Tunel prowadzący na zewnątrz więzienia wydrążyli jego wspólnicy. To nie pierwsza ucieczka 58-letniego przestępcy. W 2001 r. "El Chapo" uciekł z więzienia po dziesięcioletniej odsiadce.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

el chapo

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obserwator (gość)  •

I tak niedlugo znowu ucieknie

odpowiedzi (0)

skomentuj