Menu Region

Czechy: Prawdopodobnie pierwszy przypadek choroby szalonych...

Czechy: Prawdopodobnie pierwszy przypadek choroby szalonych krów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W szpitalu w Teplicach na północnym zachodzie Czech leży kobieta, która najprawdopodobniej cierpi na wariant choroby Creutzfelda-Jakoba, zwanej chorobą szalonych krów. Jeśli podejrzenie się potwierdzi, będzie to pierwszy przypadek tego śmiertelnego schorzenia w tym kraju.
Według prywatnej telewizji Prima, która jako pierwsza poinformowała o prawdopodobnym pojawieniu się odzwierzęcej formy choroby Creutzfelda-Jakoba w Czechach, lekarze wciąż jeszcze nie wiedzą, w jaki sposób doszło do zakażenia.

Choroba przenosi się na ludzi w wyniku skonsumowania zainfekowanego mięsa. Wprawdzie w Czechach wołowina i cielęcina jest od kilku lat skrupulatnie badana pod tym kątem, ale do zakażenia mogło dojść jeszcze zanim zaczęto prowadzić takie testy, ponieważ czas inkubacji wariantu choroby Creutzfelda-Jakoba wynosi kilkanaście lat.


Kobieta trafiła do szpitala, gdy pojawiły się u niej objawy demencji. Telewizja Prima informuje, że lekarze długo nie wiedzieli, z jakim schorzeniem mają do czynienia. Teraz jednak mają już podobno potwierdzenie, że chodzi o tak zwany wariant choroby Creutzfelda-Jakoba. Schorzenie to zostało po raz pierwszy zidentyfikowane przed trzynastu laty. Zmarło na nie na świecie około dwustu osób, z tego znakomita większość - 80 procent - w Wielkiej Brytanii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się