Menu Region

Wielkie oszustwo i wyłudzenia na 10 mln zł. Oskarżeni...

Wielkie oszustwo i wyłudzenia na 10 mln zł. Oskarżeni przyznali się

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Szczeciński

Mariusz Parkitny

Prześlij Drukuj
Wielkie oszustwo i wyłudzenia na 10 mln zł. Oskarżeni przyznali się Wielkie oszustwo i wyłudzenia na 10 mln zł. Oskarżeni przyznali się
Mieszkańcy regionu oskarżeni w sprawie SKOK Wołomin. Jako "słupy" wzięli 9,6 mln zł pożyczek
W Wydziale V do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie zakończono pierwszy wątek śledztwa w sprawie oszustw kapitałowych na szkodę SKOK Wołomin. Przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie stanie 10 mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, w wieku od 24 do 61 lat.

- Oskarżeni działając, jako tzw. „Słupy”, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami wyłudzili od Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie kredyty w wysokości 9.6 mln zł - mówi Anna Gawłowska-Rynkiewicz z Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

Metoda była następująca. Podejrzani przedkładali oni w SKOK Wołomin przekazane przez inne osoby dokumenty potwierdzające nieprawdziwe dane dotyczące ich zatrudnienia oraz osiąganych dochodów, wprowadzając przez to pracowników SKOK Wołomin w błąd. Dzięki temu zawarli od kwietnia do września 2014 r. 10 umów umowy kredytowych na pożyczki w wysokości od 980 tys. zł do 990 tys. zł.

- Pieniądze pobrali wraz z innymi osobami, nie mając zamiaru ich spłaty - dodaje prok. Gawłowska-Rynkiewicz.

Oskarżeni, zwykle bezrobotni lub osiągający niewielkie dochody, przedkładali w SKOK Wołomin zaświadczenia o zatrudnieniu na kierowniczych stanowiskach w firmach różnej branży mających siedziby m. in. w Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Tychach, Rzeszowie i Pszczynie z wynagrodzeniem od 24 tys. zł do 42,5 tys. zł miesięcznie.

Jako zabezpieczenie kredytów przedstawiali pracownikom SKOK Wołomin nieruchomości o zawyżonej wartości. Pożyczki odbierali w asyście organizatorów procederu przekazując im kwotę kredytu. W zamian za zawarcie umowy kredytu „słupy” otrzymywały pieniądze w kwotach od 15 do 40 tys. zł.

Oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. Grozi im od 1 roku do 10 lat więzienia.

Śledztwo jest kontynuowane przez Prokuraturę Apelacyjną w Szczecinie w stosunku do członków zorganizowanej grupy przestępczej podejmującej czynności zmierzające do udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia pochodzenia środków finansowych uzyskanych w wyniku oszustw kapitałowych na szkodę SKOK Wołomin, m. in. w stosunku do osób werbujących tzw. „Słupy” i przygotowujących dokumenty poświadczające nieprawdę o zatrudnieniu oraz dochodach „kredytobiorców”.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się