McCain: Komisją w załamanie gospodarki

  McCain: Komisją w załamanie gospodarki

  John McCain Byron Dorgan, senatorowie USA

  Polska

  Polska

  Należy przeprowadzić ponadpartyjne śledztwo, która pomoże wyjaśnić, co doprowadziło do obecnego kryzysu - piszą senatorowie John McCain i Byron Dorgan.
  W odpowiedzi na kryzys gospodarczy rząd federalny wydał, pożyczył bądź zaplanował wydać lub pożyczyć 9 bilionów dolarów z pieniędzy podatników. Niektórzy mówią, że jeśli stan gospodarki nadal będzie się pogarszał, to potrzebne będą kolejne biliony, żeby zapobiec powtórce z Wielkiego Kryzysu. A przecież nikt nie zbadał, jak doszło do obecnej sytuacji. To nieodpowiedzialne. Niezbędna jest kompleksowa analiza, aby coś podobnego nie zdarzyło się ponownie.

  Wiemy, jak pożyteczne mogą być takie dochodzenia. Kilka lat temu, jako przewodniczący i wiceprzewodniczący senackiej komisji ds. Indian, przeprowadziliśmy wnikliwe ponadpartyjne śledztwo, kiedy pojawiły się doniesienia o możliwych nadużyciach popełnionych przez lobbystę Jacka Abramoffa i jego kolesiów.

  Zatrudniliśmy śledczych, wzywaliśmy ludzi do składania zeznań i odkryliśmy sieć korupcyjną, czego efektem były wyroki skazujące. Abramoff siedzi dzisiaj w więzieniu. Tego rodzaju dochodzenia niestety są czymś rzadkim. Chociaż nadzór należy do najważniejszych obowiązków władzy ustawodawczej, związane z tym działania lokują się nisko na liście priorytetów przeciążonych komisji.

  Wiele pozostało jeszcze do odkrycia, znamy jednak część przyczyn obecnego kryzysu: zbyt chętne udzielanie przez banki kredytów hipotecznych subprime, zaniedbania najważniejszych instytucji nadzoru, epidemia chciwości i fakt, że największe amerykańskie instytucje finansowe nie podlegały zewnętrznej kontroli.

  Skala problemu jest tak wielka, że musimy połączyć siły i podjąć odważne kroki, aby naprawić to, co się zepsuło, i zapobiec kolejnym tego rodzaju kryzysom. Wymóg większej przejrzystości i nadzoru można wprowadzić szybko. Ponadto Kongres powinien bezzwłocznie rozpocząć kompleksowe dochodzenie, które musi jednak być wolne od podtekstów politycznych.

  Skala problemu i groźba sporów kompetencyjnych między komisjami wskazują, że należy powołać złożoną z przedstawicieli obu partii komisję nadzwyczajną, która odkryje przyczyny kryzysu, wprowadzi mechanizmy kontroli i tak zreformuje nasz system finansowy, aby był stabilny i przejrzysty. Komisja musi dysponować zapleczem eksperckim i uprawnieniami prokuratorskimi.

  Senackie komisje nadzwyczajne mają długą i chlubną tradycję, sukcesem zakończyły się na przykład prace komisji Trumana, która badała oszustwa, nadużycia i marnotrawstwo przy zamówieniach publicznych podczas II wojny światowej, czy komisja Kefauvera, która zajmowała się plagą przestępczości zorganizowanej.

  Niezbędnym czynnikiem ożywienia gospodarczego jest zaufanie społeczeństwa amerykańskiego do rynków. Zaufanie to zostanie przywrócone dopiero wtedy, gdy wykryjemy, przeanalizujemy i naprawimy to wszystko, co spowodowało obecny kryzys.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo