Menu Region

Góralskie stroje są hitem eksportowym

Góralskie stroje są hitem eksportowym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Stasik

1Komentarz Prześlij Drukuj
Zaczęły się prawdziwe żniwa dla wytwórców strojów góralskich na Podhalu. Górale na potęgę szykują portki i cuchy, bo kupują je już nie tylko turyści, którym znudziły się ciupagi i gwiżdżące świstaki, ale biorą je hurtem Słowacy.
A wszystko dzięki słabej pozycji złotego do euro, które obowiązuje od stycznia, naszych południowych sąsiadów.

Stanisław Gracjasz, twórca ludowy z Bukowiny Tatrzańskiej robiący skórzane elementy stroju góralskiego, ma liczne zamówienia ze Słowacji. - Chcą u mnie kupować paski góralskie, które u nich są bardzo podobne do naszych. Robiłem też im torebki - zaznacza pan Stanisław.
- Niektórzy kupują, żeby w nich chodzić, a niektórzy dla ozdoby - dodaje twórca.

Słowaków przyciąga do polskich wyrobników nie tylko wysoka jakość produktów, ale także niższa cena. - Teraz, gdy euro jest u was tak drogie, nam się bardziej opłaca tu zamówić pasek - tłumaczy Vojtech Malic, mieszkaniec słowackiej Jaworiny, niedaleko polskiej granicy. Za pas góralski w Polsce zapłaci 700-800 zł, podczas gdy na Słowacji, w przeliczeniu na polską walutę, może go to kosztować ok. 1000 zł.

- Poza tym zauważyłem, że polskie wyroby są bardzo dobrej jakości. Czemu więc mam tutaj nie kupić, skoro jest taniej i dobrze zrobione? - dodaje.

Nie tylko Słowacy odwiedzają góralskich krawców i twórców ludowych. Okazuje się, że pluszowe owieczki, ciupagi czy zdjęcia z niedźwiedziem na Gubałówce to już przeżytek. Teraz rarytasem wśród pamiątek z gór stał się tradycyjny strój regionalny. Góralskie serdaki, koszule, pasy, spinki, torebki czy chusty coraz częściej kupują turyści z różnych zakątków Polski. Do góralskiej garderoby chętniej zaglądają też Europejczycy i Amerykanie.

- Bardzo dużo rzeczy wysyłamy w Polskę. I tych tradycyjnych elementów stroju góralskiego, i tych stylizowanych na górlaszczyznę - potwierdza Maria Fedro, właścicielka pracowni Hafcik w Poroninie. - Ostatnio wysyłaliśmy nawet stroje za ocean, dokładnie do Arizony w Stanach Zjednoczonych. Górale, którzy tam mieszkają, chcą w nich iść na święta. Mamy też zamówienie z Austrii - wymienia.

Jak dodaje Fedro, wśród zamawiających stroje góralskie lub poszczególne elementy są także.. polskie szkoły, które chcą mieć u siebie strój góralski, aby go wykorzystać na jasełka.

Nazywany góralskim Versace Andrzej Siekierka, projektant z Suchego (gm. Poronin), zauważa, że amatorów regionalnej konfekcji stale przybywa, jednak w większości jego klientkami są kobiety. - Dużym powodzeniem wśród pań cieszą się kożuchy ekologiczne, katanki stylizowane na XIX wiek, gorsety, koszule czy też ozdobne chusty - opisuje Siekierka.

Jego stroje przypadły nawet do gustu polskim gwiazdom. Marylę Rodowicz projektant zaopatrywał w chusty, natomiast Kayah wystąpiła w jego kreacji podczas występów w Zakopanem, w ramach Tatrzańskiej Jesieni.

Z kolei Stanisław Gracjasz wspomina klienta, który tak zakochał się w góralszczyźnie, że postanowił sobie zrobić izbę regionalną w swoim mieszkaniu w Krakowie. - Zamówił kilka elementów stroju, które chciał sobie powiesić na ścianie - opowiada twórca ludowy.

Rosnące zainteresowanie góralskimi kreacjami Andrzej Siekierka tłumaczy modą na folk, który już od kilku sezonów jest jednym z obowiązujących na całym świecie trendów.

Moda ta jednak do tanich nie należy. Kompletny strój górala ze Skalnego Podhala to wydatek rzędu 5 tys. zł dla mężczyzny, a dla kobiety nawet do 6 tys. zł. W stroju męskim najdroższe są tradycyjne bukowe portki (600-900 zł) i cucha, czyli koszula (1100-1500 zł). W stroju pań najwięcej wydamy na gorset (nawet 2500 zł) i serdak (1200 zł).
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

goralski hit

+219 / -160

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktos (gość)  •

WITAM ! GWOLI SCISŁOSCI CUCHA TO NIE TO SAMO CO KOSZULA KOSZT KOSZULI WYNOSI 180.00ZŁ , CUCHA OD 1100,00 DO 2000,00ZŁ
GORSET DAMSKI OD 250.00ZŁ DO 2500,00ŻŁ, ALE TO UNIKAT , GRACJASZ ZAWSZE FANTAZJUJE ,
REALIA SA TAKIE ZE JEST MODA NA FOLK I GORALSKIE STROJE , TO TYLE O GORALACH
POZDRAWIAM

odpowiedzi (0)

skomentuj