Menu Region

Prokurator Andrzej Kaucz donosi na Zbigniewa Ziobrę

Prokurator Andrzej Kaucz donosi na Zbigniewa Ziobrę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marcin Rybak, Łukasz Cieśla

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro szukał haków na niewygodnych dla siebie prokuratorów - twierdzi znany prokurator z Wrocławia Andrzej Kaucz.
"Polska" dotarła do jego zeznań, na podstawie których prokuratura w Płocku wszczęła śledztwo.

Już wkrótce Ziobro będzie musiał złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. Czy obroni się przed zarzutami wrocławskiego prokuratora? Pewne jest jedno: Kaucz sam wywikłał się z podejrzenia o udział w korupcyjnym układzie. I teraz przystępuje do kontrataku.

Andrzej Kaucz oskarża: w resorcie kierowanym przez Ziobrę powstała lista prokuratorów, "wobec których za wszelką cenę należy wszcząć postępowanie karne albo dyscyplinarne". Znaleźć się na niej miał między innymi Kaucz. Jak twierdzi, szukaniem haków zajmował się osobiście Bogdan Święczkowski - w czasach PiS szef Biura Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, a później szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Andrzej Kaucz pracuje dziś w Prokuraturze Krajowej, odpowiada za komputeryzację prokuratur. Wcześniej był m.in. śledczym wrocławskiej prokuratury apelacyjnej i szefem prokuratury wojewódzkiej. A karierę zaczął na początku lat 80. Trafił wtedy do osławionej "Brygady Tygrysa". Był to specjalny zespół prowadzący śledztwa gospodarcze, a potem rozpracowujący działaczy opozycji.

Dziś Kaucz twierdzi, że Ziobro postanowił go zniszczyć, a do tego celu wykorzystał prowadzone we Wrocławiu śledztwo dotyczące przekrętów w oddziale Agencji Nieruchomości Rolnych. Chodziło o ustawianie przetargów na sprzedaż ziemi po byłych PGR-ach.

Dwaj podejrzani w sprawie urzędnicy Agencji poszli na współpracę ze śledczymi i swoimi zeznaniami obciążyli właśnie Kaucza. Jego wątek wyłączono nawet do osobnego śledztwa i przekazano do Poznania. Tam po kilkunastu miesiącach zostało ono umorzone. Jak podano, nie udało się znaleźć dowodów, że doszło do przestępstw.

Pierwszy skruszony urzędnik to Wiesław D., były dyrektor wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, potem prezes należącej do agencji spółki Ton Agro. Przeciw niemu od końca lat 90. toczyło się kilka różnych śledztw. Był podejrzewany o niegospodarność i korupcję. D. zeznał, że Kaucz obiecywał mu pomoc w umorzeniu tych dochodzeń. W zamian miał oczekiwać sprzedaży atrakcyjnych gruntów sobie i swoim znajomym.

Działo się to pod koniec lat 90. Wiesław D. opisał, jak pewnego dnia przyszedł do niego Kaucz z wrocławskim biznesmenem Ryszardem Nawratem. Przekazali mu listę atrakcyjnych gruntów. Chcieli, by Wiesław D. umożliwił przejęcie ziemi przez firmę Nawrata.

Drugi z obciążających Kaucza urzędników Agencji Nieruchomości Rolnych to Zbigniew N. Opowiedział śledczym o spotkaniach we wrocławskim Polmosie w 2002 r. Grupa wrocławskich VIP-ów zbierała się tam i rozmawiała o planach zakupu gruntów. W spotkaniach uczestniczył m.in. prokurator Kaucz. Na jedno zaproszono dyrektora Zbigniewa N., by podpowiedział, jak kupować ziemię i jakie atrakcyjne grunty Agencja wystawia na sprzedaż.
1 »
9

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jesteś tu niepotrzebny

+12 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Walczący o Prawdę (gość)  •

Tfu, Kau(cz) śmierdzi. To ty ferowałeś absurdalnie wygórowane wyroki dla polskich Patriotów, za miłość do Ojczyzny, za walkę o prawdę. Jeśli walczących o Polskę wykańczałeś to wyprowadź się z niej. O jednego drania w Ojczyźnie będzie mniej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Obornika się nie niszczy

+15 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czesio Bąk (gość)  •

tylko utylizuje poprzez nawożenie

odpowiedzi (0)

skomentuj

a co robił kał w latach 80tych?

+9 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WSZYSTKO ZA HAJC I POMARAŃCZE (gość)  •

leżał na trawie

odpowiedzi (0)

skomentuj

KAUCZ

+32 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OBYWATEL (gość)  •

Tylko w Głosie Wielkopolskim można jeszcze spotkać rzetelne i odważne artykuły.AWRSP narozrabiała niemało. Powstały liczne majątki w tym akcent
poznański- spólka TONAGRO. Warto by było przypomnieć czytelnikom jak powstały na gruntach rolnych Moraska działki i kto i za ile je otrzymał. Od nazwisk
aktualnych wodzów Poznania zakręci się w głowie. Podobnie prosimy o podanie całego zestaw 17 nazwisk osób ,które pojechały za nasze pieniądze do CHIN przekazać "straszną"informację,że nie zorganizujemy Uniwersjady!!
W tej sytuacji dzisiejsza informacja,że Marszałek Wożniak/kandydat do Europarlamentu/ogłosił przetarg na zakup 228 biletów lotniczych na wyjazdy oczywiście służbowe,nikogo już nie dziwi.Ciekawe jak to wszystko sie skończy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

PostStalinowki Aparatczyk

+23 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

HenryAbor (gość)  •

Abstrahując od domniemanych czarnych list Ziobry, tacy prokuraturzy jak Kaucz za żadnego ministra sprawiedliwości nie powinni być wpuszczeni do żadnej prokuratury nawet w charakterze sprzątaczki!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kaucz to

+31 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

knapik (gość)  •

polityczny skończny dureń wychowany i wykształcony w PZPR, polityczny gangster wierny bolszewickim ideałom

odpowiedzi (0)

skomentuj

święty? kaucz

+29 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kacperek (gość)  •

Kaucz całe życie zawodowe był zdolny do przekrętów i kazał prowadzić dochodzenia zgodnie z jego myślą. nie da się ukryć,że miał i ma układy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zejdźcie z Ziobry

+27 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w Moskwie nie studiowałem (gość)  •

a weźcie się za gangsterów!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ciekawi mnie fakt, jak dlugo pracowal p.Ziobro, ze spolka nad takimi planami?

+33 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EMMA (gość)  •

To co sie czyta, wydaje sie nieprawdopodobne, takich postepowan nie da sie realizowac, bez zapewnienia TEGIEJ OCHRONY I NIETYKALNOSCI. Za plecami p. Ziobry stal widac sztab ludzi, kt. go chronili i chronia nadal. Jednak kazdy przekret wladzy wychodzi, wczesniej lub pozniej.I BARDZO DOBRZE.

odpowiedzi (0)

skomentuj