Menu Region

Premier: Trzeba jasno określić prezydenckie kompetencje

Premier: Trzeba jasno określić prezydenckie kompetencje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Premier Donald Tusk oświadczył, że nie będzie mu zależeć na prezydenturze, jeśli pojawi się gwarancja, iż nowy prezydent nie będzie przeszkadzał w rządzeniu. Obecnie takiej gwarancji nie ma.
Podczas dyskusji, zosrganizowane przez "Gazetę Wyborczą", a poświęconej podsumowaniu minionego 20-lecia, Tusk powiedział, że prezydent Polski ma silny mandat, wynikający z bezpośredniego wyboru, ale małe kompetencje. Premier uznał takie rozwiązanie za błędne.

Tusk zadeklarował, że zależy mu na rozpoczęciu poważnej debaty o konstytucji. Powiedział, że nie jest ważne, czy większą władzę będzie miał prezydent, czy premier. Chodzi o to, aby ich kompetencje były jasno określone.

Tusk dodał, że obecna konstytucja się nie sprawdza, jeśli część polityków wyznaje strategię konfliktu. Ustawa zasadnicza pozwala prezydentowi na blokowanie działania większości parlamentarnej, nawet jeśli wyraźnie wygrała wybory.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się