Menu Region

Arabia Saudyjska zrywa stosunki z Iranem. Dyplomaci dostali...

Arabia Saudyjska zrywa stosunki z Iranem. Dyplomaci dostali 48 godzin na opuszczenie kraju [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak (AIP)

2Komentarze Prześlij Drukuj
Arabia Saudyjska zrywa stosunki z Iranem. Dyplomaci dostali 48 godzin na opuszczenie kraju [VIDEO] Arabia Saudyjska zrywa stosunki z Iranem. Dyplomaci dostali 48 godzin na opuszczenie kraju [VIDEO]

(© Verified UGC via AP)

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem. Eskalację napięcia pomiędzy państwami wywołała sobotnia egzekucja popularnego szyickiego duchownego szejka Nimra al-Nimra.
Po dwóch dniach ostrych protestów i podpaleniu saudyjskiej ambasady w Teheranie, Rijad dał irańskim dyplomatom 48 godzin na opuszczenie kraju - podaje „The Guardian.” Światowi liderzy nie pozostają obojętni na coraz bardziej dramatyczną sytuację na Bliskim Wschodzie.

Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem


Źródło: RUPTLY/x-news


Podczas rozmowy telefonicznej szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ostrzegła ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawadema Zarifa o zagrożeniach jakie niosą za sobą ostatnie wydarzenia. Według polityk eskalacja konfliktu pomiędzy Iranem, a Arabią Saudyjską sprawi, że wojna w Syrii będzie ciągnęła się w nieskończoność. Podkreśliła też, że Unia Europejska zdecydowanie sprzeciwia się karom śmierci.

Jeszcze dalej poszedł minister spraw zagranicznych naszego kraju Witold Waszczykowski. W programie „Jeden na jeden” podkreślał, że ta groźna sytuacja może skończyć się nawet wybuchem wojny. - Rywalizacja Arabii Saudyjskiej i Iranu trwa od wielu lat. Trzecim kandydatem na hegemona jest Turcja. W tym trójkącie - Turcja, Iran, Arabia Saudyjska - toczą się rozgrywki.

Efektem tych rozgrywek są m.in. konflikty w Syrii czy Iraku – podkreślał minister dodając: - To są spory toczące się od początku islamu, między szyitami i sunnitami. To są też spory polityczne o hegemonię, gdzie wykorzystuje się religię od setek lat. Arabowie i Persowie nienawidzą się nawzajem. Toczy się tam wielka dyskusja, kto komu urządził lepszą cywilizację. Jest ona nierozstrzygnięta od setek lat – stwierdził polityk.

CZYTAJ TEŻ | ARABIA SAUDYJSKA NA BECZCE PROCHU? PRĘDZEJ DOJDZIE DO REWOLUCJI, NIŻ DO REFORMY SPOŁECZNEJ


W czasie niedzielnej konferencji prasowej w Rijadzie, Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir poinformował, że członkowie irańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego mają opuścić jego kraj w ciągu najbliższych 48 godzin. Jak dodał minister spraw zagranicznych – „Rijad nie pozwoli Republice Islamskiej naruszać bezpieczeństwa sunnickiego królestwa”.

Dżubeir przyznał, że saudyjscy przedstawiciele dyplomatyczni szukali pomocy u irańskiego MSZ, gdy demonstranci szturmem zdobywali budynek saudyjskiej ambasady w Teheranie. Prośby te- jak twierdził minister – trzykrotnie zignorowano.

Nazywając incydent "aktem agresji", minister przypomniał o wcześniejszych atakach Iranu na placówki dyplomatyczne. Wymienił ten na USA w Teheranie w 1979 roku i ambasadę brytyjską w 2011 roku. - Te ataki są przykładem jawnego pogwałcenia wszystkich umów i konwencji międzynarodowych – powiedział Dżubeir dodając, że Iran robi za wszelką cenę pragnie destabilizować sytuację w regionie.

Największy sojusznik Arabii Saudyjskiej na zachodzie, Stany Zjednoczone wezwały liderów zwaśnionych stron do deeskalacji konfliktu. Wcześniej prezydent Iranu Hasan Rouhani nakazał aresztowanie i ściganie osób biorących udział w ataku na ambasadę, jednocześnie potępiając wykonanie wyroku na szyickim duchownym.

W sobotę w Arabii Saudyjskiej odbyła się egzekucja w sumie 47 terrorystów, w tym jednego z liderów Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej Farisa al-Zahraniego i Nimra al-Nimra. Obydwu skazano na karę śmierci w 2014 roku. Decyzja ta wywołała falę protestów w świecie islamu.

IRAN WRZE PO SERII SAUDYJSKICH EGZEKUCJI. ATAK NA AMBASADĘ W TEHERANIE [ZDJĘCIA+VIDEO]


Przeciwko egzekucji szejka protestowali nie tylko szyici na wschodzie Arabii Saudyjskiej, ale i tłumy w Bahrajnie, Iranie i Indiach. Najgorsza sytuacja miała miejsce jednak w Iranie, tu demonstranci wdarli się do ambasady saudyjskiej w Theranie.

Zanim policji udało się usunąć ich z budynku, zdążyli wywołać pożar w jego pomieszczeniach. Manifestanci zaatakowali także konsulat saudyjski w Maszhad w południowo-zachodniej części Iranu.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jak się rozpocznie

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Jak się rozpocznie wojna między Saudami a Iranem to już nie będzie paru milionów uchodźców jak w Syrii ale dziesiątki milionów. A co robi warszawski „Frontex” żeby uszczelniać granice zewnętrzne, za które jest odpowiedzialny? Za mało. Unia zaproponowała utworzenie Europejskiej Straży Wybrzeża, która zastąpiłaby nieudolnych Greków na granicy z Turcją ale Polska torpeduje tą słuszną inicjatywę to jakie jest rozwiązanie?

skomentuj

Rozwiązanie będzie jedno .Strzelać

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marcos (gość)  •

i to nie będa przelewki

odpowiedzi (0)

skomentuj