Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Krzysztof Bil-Jaruzelski: Bury był zwykłym watażką wojennym i mordercą (wideo)

Andrzej Zdanowicz
Andrzej Zdanowicz
W niedzielę na konferencji zorganizowanej przed bielskim ratuszem podlascy działacze SLD potępili akcję ONR, która polegała na rozwieszeniu prześcieradeł upamiętniających Romualda Rajsa ps. Bury.

- Romuald Rajs "Bury" to człowiek, który ma krew niewinnych osób na rękach - mówił Krzysztof Bil- Jaruzelski, szef podlaskich struktur SLD. - Bury odpowiada za zbrodnie ludobójstwa, nie został za to skazany, ale to co zrobił było klasyczną zbrodnią. Około 80 osób zostało zamordowanych, zgwałconych, spalonych. To był bandytyzm. Wiele osób pamięta te zbrodnie. Bury był zwykłym watażką wojennym i mordercą, nie bohaterem. Wywieszenie transparentów gloryfikujących tę osobę to jest głupota i porażka polityki historycznej. Nie wierzę by te prześcieradła wywiesił ktoś z Bielska lub Hajnówki, mieszkający tu ludzie dobrze wiedza kim był Bury, że był morderca Sprawcy tych czynów przyjechali z Białegostoku uszczęśliwić kogoś na siłę i jeszcze mówią coś o odkłamywaniu historii. To skandal. . To jest karygodne i protestujemy przeciwko temu.

- Trzeba mieć pustkę w głowie, by wywieszać brudne prześcieradła, aby upamiętnić mordercę i zbrodniarza - dodał towarzyszący mu Arkadiusz Waszkiewicz, lokalny działacz SLD. - Bury nie walczył o niepodległość państwa polskiego mordując dzieci mające 5 miesięcy, 6 miesięcy, czy trzylatka. Samo to, że upamiętniono go na brudnych prześcieradłach pokazuje, że jacy patrioci taki ich patriotyzm.

Czytaj też:
Pogrzeb żołnierzy oddziału Romualda Rajsa, ps. Bury. Hańba i zapomnienie czy cześć i chwała

Przypomniał też , iż porażką państwa polskiego jest fakt , iż rodzina Rajsa otrzymała odszkodowanie - prawie 50 tys. zł. A żadnego odszkodowania nie doczekali się bliscy ofiar Burego.

- A wielokrotnie domagał się tego były już poseł SLD Eugeniusz Czykwin - mówił Waszkiewicz.

Na koniec obaj politycy przypomnieli, iż obecnie trwa okres miedzy katolickim i prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia, i że okres ten powinien być czasem pojednania. Złożyli też świąteczne i noworoczne życzenia wyznawcom obu wyznań.

Romuald Rajs był żołnierzem AK, bronił niepodległości Polski we wrześniu 1939 roku. Walczył także w 1944 roku. Brał udział m.in. w wyzwoleniu Wilna. Po rozwiązaniu AK, krótko służył w Ludowym Wojsku Polskim, później wstąpił Do Narodowych Sił Zbrojnych, był dowódca 3. Brygady Wieleńskiej. Według ustaleń prokuratora IPN, jego oddział w 1946 roku dopuścił się pacyfikacji kilku prawosławnych wsi na pograniczu powiatów bielskiego i hajnowskiego. Od kul lub w płonących budynkach zginęło 79 osób w tym małe dzieci i kobiety.

W 1946 roku Bury został schwytany i w pokazowym procesie skazany na śmierć. Egzekucję wykonano 30 grudnia 1949 roku ( w jej rocznice wywieszono transparenty). W 1995 roku Bury został rehabilitowany, a skazujący go wyrok anulowany.

W 2005 roku prokurator IPN stwierdził jednak iż jego oddział pacyfikując podlaskie wsie dopuścił się zbrodni mających znamiona ludobójstwa.

Według ustaleń prokuratora IPN, jego oddział w 1946 roku dopuścił się pacyfikacji kilku prawosławnych wsi na pograniczu powiatów bielskiego i hajnowskiego. Od kul lub w płonących budynkach zginęło 79 osób w tym małe dzieci i kobiety.
"Zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”, „akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich” - stwierdził prokurator IPN.

Jutro przedstawiciel SLD w Bielskiej radzie miasta złoży wniosek o upamiętnienie ofiar Burego na najbliższej sesji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna