Menu Region

Stukilogramowa złota moneta za milion dolarów kanadyjskich w...

Stukilogramowa złota moneta za milion dolarów kanadyjskich w Warszawie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Największą, najcięższą i najdroższą monetę na świecie można było dziś oglądać w Warszawie. Przez trzy godziny unikatowa 100-kilogramowa moneta ze złota została udostępniona zwiedzającym Muzeum Narodowe.
Moneta z czystego złota o wadze 100 kilogramów o średnicy 50 i grubości 3 centymetrów, została stworzona przez grawerów w Kanadzie. Wartość nominalna monety to milion dolarów kanadyjskich. Szacunkowa wartość monety dzisiaj to około 2 i pół miliona euro.

Moneta została odlana przez inżynierów kanadyjskich i ma być dowodem kunsztu i umiejętności grawerów. - podkreśla dyrektor Skarbnicy Narodowej Adam Zieliński. Moneta nie była bita - a odlewana, za pomocą specjalnie stworzonych do tego celu form.

Moneta w tej chwili to doskonała inwestycja, jednak przede wszystkim jest ładna, bo jest ze złota. - zaznacza Anna Kokiza ze Skarbnicy Narodowej. Na awersie jest symbol Kanady - czyli klonowe liście, a na rewersie jest wizerunek Elżbiety II oraz nominał: 1 milion dolarów kanadyjskich.

Moneta wzbudza mieszane uczucia wśród zwiedzających. Dla jednych jest piękna a dla innych jest po prostu złota monetą.

Monetę o wadze 100 kilogramów można było oglądać tylko przez trzy godziny w Muzeum Narodowym w Warszawie. Złotej monety ukraść się nie da - bo waży sto kilogramów i swobodnie może podnieść ją dopiero pięć osób. Na dodatek jest pilnie strzeżona i jeszcze dzisiaj zostanie przetransportowana do Holandii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się