Menu Region

Mateusz Morawiecki: Ubolewam nad tym, że zmagamy się ze...

Mateusz Morawiecki: Ubolewam nad tym, że zmagamy się ze zjawiskiem donoszenia na własny kraj

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agaton Koziński

214Komentarzy Prześlij Drukuj
Mateusz Morawiecki: Część polskiej elity, polskiego establishmentu, jest bardzo niedojrzała Mateusz Morawiecki: Część polskiej elity, polskiego establishmentu, jest bardzo niedojrzała

Mateusz Morawiecki: Część polskiej elity, polskiego establishmentu, jest bardzo niedojrzała (© Bartek Syta)

Używamy złego języka. Mówimy o tym, jak dużo dostajemy z UE, a staliśmy się rynkiem ekspansji dla firm zachodnich - mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju.
Jaki to był rok dla Pana?
Przełomowy. Dostałem poważną propozycję, przyjąłem ją i zamierzam się z niej wywiązać. Tych wszystkich plotek o tym, że pójdę do NBP, proszę nie traktować poważnie.

Właśnie chciałem o to zapytać.
To już pan nie musi - nie wybieram się tam, skupiam się na zadaniu, którego się podjąłem. Stoi przede mną niesamowite i fascynujące wyzwanie.

Myślałem, że po tylu latach pracy w banku widział Pan już wszystko i o fascynację trudno.
Jest to wyzwanie fascynujące, bo nasza gospodarka znajduje się obecnie na zakręcie dziejowym. Na paliwie, na którym jechaliśmy przez ostatnie 25 lat, daleko już nie pojedziemy.

Trzeba znaleźć nową stację, na której będziemy mogli tankować, czyli nowy model rozwoju dla naszej gospodarki.

Co jest nie tak ze starą stacją?
Jesteśmy w pułapce zależności. W innej wersji nieraz mówi się o pułapce średniego dochodu. Ten średni dochód wskazuje na relacje płacy, wydajności i konkurencyjności. Pułapka zależności to nagromadzona przez 25 lat, a w jakimś sensie o wiele więcej - ogromna zależność od kapitału z zagranicy. Już wiemy, że ma on narodowość.

Choć jeszcze nie tak dawno tzw. mądrość mainstreamu temu zaprzeczała..


BURZA WOKÓŁ NOWEJ USTAWY MEDIALNEJ. "TO IDZIE W KIERUNKU RUSSIA TODAY"


Co to za „mądrość mainstreamu”?
Podam kilka przykładów. Wmawialiśmy sobie, że rynki same wracają do stanu równowagi, że podatki zawsze są niedobre. Że państwo jest naszym przeciwnikiem i nie jest nam do niczego, a już zwłaszcza do rozwoju gospodarczego, potrzebne. Że firmy nie kupują innych firm wyłącznie dla rynku zbytu, lecz po to, aby je rozwijać. Że „przypływ podnosi wszystkie łódki”. I że nieważne z jakiego kraju jest kapitał oraz wiele innych.

A czy już wpadliśmy w tę pułapkę? Czy dopiero grozi nam, że wpadniemy?
Dziś bardzo wyraźnie widać ograniczenia, jakie przyniósł ze sobą model rozwoju gospodarczego, który wybraliśmy ćwierć wieku temu. Jedynym uzasadnieniem błędów popełnionych po przełomie 1989 r. jest to, że były one również konsekwencją sytuacji w Polsce ostatnich 200 lat.

Chce Pan powiedzieć, że ciągle płacimy za upadek I Rzeczypospolitej?
Tak. Proszę zobaczyć, co przyniosły nam rozbiory, wojny i lata komunizmu. W tym okresie nie można było wypracować własnego majątku, wszystko, co udawało nam się jako narodowi wypracować, przepadało w pożodze wojny. Ciągle aktualną pamiątką po czasach, w których inni się rozwijali, a my byliśmy eksploatowani, jest np. to, że w niejednym miejscu dopiero teraz bierzemy się za budowanie mostów, które w europejskich realiach powinniśmy mieć co najmniej od końca XIX wieku. Ile pokoleń Polaków od końca XVIII stulecia do dziś miało szanse gromadzenia kapitału, porównywalne z możliwościami Francuzów, Niemców i dziesiątków innych nacji?

CZYTAJ TAKŻE: Kornel Morawiecki: Dziś naszym wrogiem jest wielki kapitał. On zmanipulował Polaków

1 3 4 5 »
214

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Komornik

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mega (gość)  •

Tak zwani obrońcy komorników niech się nie cieszą, że nie wydoił ich jeszcze bezduszny komornik opętany pogonią za zyskiem, a sąd nie napisał im, że ich uzasadniona skarga na komornika jest nieuzasadniona. Koszty komornika są kosmiczne i nalicza je jak mu się podoba. Właśnie te koszty są najbardziej rujnujące dla życia milionów polaków, a komornik biznesmen z prywatną kancelarią obrasta w bajońską fortunę. Niech zobaczą ile pieniędzy po wysłaniu tylko 1 pisma komornik bierze dla siebie. Niech sprawdzą którego komornika biznesmena interesują alimenty by dać je dzieciom, którymi komornicy nie chcą się zajmować bo to im się po prostu nie opłaca a co ich obchodzą cudze dzieci gdy dla nich to żaden biznes. Biznes to mają gdy zagarną pieniądze na przykład z rządowego programu 500+ i jeszcze naliczą sobie 23% wat.

odpowiedzi (0)

skomentuj

TK

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sed (gość)  •

Pan Koziński należy do tzw. pismaków praworządnych inaczej.. Sprawa TK a istotnie wyrok, który uznał, że dwoje z piątki sędziów było wybranych legalnie przez PO jest bardzo dziwna. Otóż gdy PO wybierała tych 5 sędziów to przecież nie wiedzieli na który dzień wyznaczone będzie pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. TK uznał, że dwoje wybrano legalnie bo ich kadencja zaczęła się wcześniej choć także już po wyborach. I w tej intencji, działaniu z premedytacją na złamanie prawa był istotny zamach na TK. Jakoś nie słyszałem wtedy o protestach np. p. Petru.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nareszcie ktoś kompetentny

+11 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janus (gość)  •

Widać, że to człowiek kompetentny i zatroskany o stan polskiej gospodarki i finansów. To dobrze świadczy o PiS, że jest ministrem w naszym rządzie. Będzie miał cały czas pod górkę, bo urządzonych niezle przy korycie jest nazbyt wielu. Do tego to wsparcie 3-literowych, antypolskich służb. Media, które żyły z "dotacji" od oligarchów i korumpów muszą przestawić się na nowe warunki. Polacy nie chcą godzić się na bycie pariasem we własnym kraju. Mamy pseudodemokrację a swoboda wyboru dot. wyjazdu na wczasy lub na emigrację - za chlebem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Morawiecki zachowuje się jak aparatczyk a nie jak "bankster" z dobrym, rodzinnym CV

+9 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krzyhoo1 (gość)  •

od Morawieckiego oczekiwał bym powściągliwości Gowina, a nie rozedrgania jak u Glińśkiego. Spokojnie panie wicepremierze, Rzeczpospolita to nie PiS, nie Kaczyński. Ma pan co innego do zrobienia, a nie klepania formułek otrzymanych od "Hofmana"

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pozytywne skutki spadku wartości PLN i obniżenia ratingu przez S&P

+11 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AE (gość)  •

W kwestiach politycznych (TK, media, służba cywilna, wysłuchania w PE etc.) min. Morawiecki powtarza wyuczona narrację PiS, więc wspaniałomyślnie pominę. Dodam tylko że rząd PO w 2007 r. w spadku po PiS dostał ok 200 nie wykonanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Wielu o tym zapomina, zatem przypominam.
Natomiast co do zdania:
"Ale na przykład we Francji, gdy polska firma chce wystartować w jakimś przetargu, to do jego organizatora dochodzi sygnał, że nasze przedsiębiorstwo jest niepewne i może nie warto z nim współpracować - i kontrakt dostaje ktoś inny."

Mam wątpliwość w kontekscie obniżenia ratingu przez S&P (na razie tylko ta agencja obnizyła). W wyniku obnizenia ratingu Polska staje się krajem mniej pewnym w oczach zagranicznych przedsiębiorców, czy to inwestujących w kraju, czy też polski przedsiębiorca chcący zainwestowac zagranicą, siłą rzeczy też traci na wiarygodnosci. Ma to znaczenie np. we Francji, o czym mówi minister. Dodatkowo ratingi największych firm polskich też w wyniku obnizenia ratingu dla całego kraju mogą zostać obniżone. Jak zatem minister podtrzyma tezę, że przecież nic się złego nie stało, a wręcz przeciwnie należy się cieszyć, że złoty słabnie, ponieważ dzięki temu np. Polacy pojadą na narty w polskie góry a nie w Alpy francuskie i pieniądze zostaną w Polsce. Ale jednocześnie zwiększyło się zadłużenie w CHF oraz koszty obsługi długu zagranicznego (i tak niemałe), podrożał import, spadła wycena polskich obligacji etc.
Jakie są zatem inne równie pozytywne skutki obnizenia ratingu kraju (oraz spadku wartosci PLN) o których jeszcze nie wiem? Jestem bardzo tego ciekawa, bo jak na razie nie sposób ich dowieść.
Z góry dziękuję.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zabrać paszporty polakom

+12 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aP (gość)  •

Panie Morawiecki to w PRL musieliśmy jeździć na wczasy w Polsce pozwoli, Pan że będę jeździł gdzie chcę chyba że zabierzecie nam paszporty , A twoim ministrze psim obowiązkiem jest pracować tak żeby każdego Polaka stać było na wyjazd za granicę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ściemniacz

+16 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

analityk (gość)  •

Panie Morawiecki; kiedy poznamy Pana genialny program rozwojowy gospodarki ? Uprawiać demagogię to potrafi każdy głupi ale opracować i wdrożyć efektywny program rozwoju gospodarki to umieją tylko nieliczni.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Morawiecki ośmieszył tego polskojęzycznego "wywiadowcę"

+27 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nop (gość)  •

,który wychodził ze skóry by atakować nowy rząd za wszystko co robi i czego nie robi..Tendencyjne pytania z gotowymi tezami.Szczególnie rozbicie w puch mitu o rzekomym znaczeniu unijnych dotacji dla gospodarczego rozwoju Polski,szczególnie w niemieckim kontekście....to Polska jest dla Niemiec dojną krową w róznych aspektach .Miażdżące liczby. ..Prof Andrzej Sadowski prezydent Centrum Adama Smitha podał identyczne dane na temat znikomego wpływu unijnych dotacji na polską gospodarkę w wywiadzie dla Rzepy.70% polskiego PKB tworzą _dyskryminowane- średnie i małe polskie firmy.Jak się to ma do niecałe 2 % dotacji unijnych ?. Morawiecki nie wspomniał jeszcze o oficjalnych składkach Polski do kasy Unii.Delikatnie nie wspomniał o nielegalnym wywozie kapitału z Polski na Zachód

odpowiedzi (0)

skomentuj

opinia

+47 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rodzina z poznania (gość)  •

z pelna uwaga i przyjemnoscia przeczytalam ten artykul,dla takiego ministra warto bylo glosowac na PIS,rozmowa szczera,prawdziwa,to jest uczciwy czlowiek,wierze gleboko w pana wiedze i madrosc i cala ekipe rzadzaca pozdrawiam rodzina z poznania

odpowiedzi (0)

skomentuj

Syn Kornela Mlrawieckiego, prominentnego solidarnosciowca walczy teraz o interesy zachodnich banków

+14 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stulpner zbojnik z gór (gość)  •

Kornel Morawiecki walczył o to, żeby zachodnie banki mlgły swobodnie drenować kieszenie Polaków. Dziśiej jego syn korzysta z tego o co walczył ojciec. Dziśiej syn najpierw służył zachodnim bankom na dwóch łapkach jako prezes, a teraz jak się już nachapał to w rządzie pilnuje interesów banków. Grunt to rodzinka...

skomentuj

hipokryta

+10 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

analityk (gość)  •

Pan Morawiecki realizuje strategię starozakonnych. Jak zawsze.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 13 »