Menu Region

Polska wśród krajów najbardziej wyzyskiwanych przez...

Polska wśród krajów najbardziej wyzyskiwanych przez korporacje. Tracimy rocznie ok. 100 mld zł

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Deja (AIP)

66Komentarzy Prześlij Drukuj
Według raportu Global Financial Integrity, Polska jest w dwudziestce krajów najbardziej poszkodowanych przez zagraniczne korporacje. Znalazła się tam jako jedyny kraj z Unii Europejskiej, a szacowane z tego tytułu straty sięgają stu miliardów złotych rocznie. Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział przeciwdziałanie szkodliwemu procederowi.
1/7

Nielegalny transfer zysków z krajów rozwijających się (sumy w milionach dolarów)

(© gfintegrity.org)

  • Okładka raportu Global Financial Integrity
GFI, organizacja badająca nielegalne przepływy finansowe, wskazuje, że ponad 80 proc. oszustw stanowi tzw. misinvoicing czyli celowe popełnianie błędów w fakturowaniu, w celu transferu pieniędzy do innego kraju. Największa wartość nieleganych transferów pieniędzy dotyczy Chiny, Rosji, Meksyku czy Indii, a Polska znalazła się na liście jako jedyny kraj z Unii Europejskiej.
Raport GFI potwierdza opinie na temat polskiego systemu podatkowego opracowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Komisję Europejską. Według ekspertyz zleconych przez te instytucje, wskutek oszustw związanych z niepłaceniem podatków VAT, CIT oraz ceł, polski budżet traci rocznie nawet 100 mld zł. CAŁY RAPORT DO ŚCIĄGNIĘCIA POD TEKSTEM.Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział utworzenie rady ds. unikania opodatkowania, a także zajęcie się tzw. klauzulą obejścia prawa, umożliwiającą obniżenie podatków. Projekt ten przygotowali już urzędnicy poprzedniego ministra, teraz będzie jednak wzmocniony o nowe instytucje.

CZYTAJ TAKŻE: Kornel Morawiecki: Dziś naszym wrogiem jest wielki kapitał. On zmanipulował Polaków

Raport Komisji Europejskiej poświęcony zjawisku niepłacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przez międzynarodowe korporacje dowodzi, że ma ono miejsce w całej Unii Europejskiej i przynosi straty w wysokości 120 mld euro rocznie. Niemal 10 proc. z tej kwoty to pieniądze, które powinny trafić do polskiego budżetu – łącznie jest to 46 miliardów zł., a wyłudzenia w podatku VAT, według danych MWF sięgają 3 proc. polskiego PKB, czyli w roku 2014 wyniosły ponad 50 mld zł. Jak wskazuje na swoim blogu europoseł PiS i doktor nauk ekonomicznych Zbigniew Kuźmiuk, fakt, że straty znacznie przekraczają wpływy z tego podatku (szacowane na ok. 30 mld zł), świadczy o „co najmniej tolerowaniu” tego zjawiska przez poprzedni rząd i traktowaniu Polski jako swojej kolonii przez zagraniczne korporacje.

Tego samego zdania jest Paweł Kukiz, który już podczas kampanii parlamentarnej alarmował: – Polska jest drenowana z kapitału przez zagraniczne korporacje. Wiele z nich, za przyzwoleniem polskiej klasy politycznej, unika płacenia w Polsce podatków. Podatki płacimy przede wszystkim my, to znaczy polscy pracownicy i polskie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli chcemy odzyskać kontrolę nad naszym państwem i naszymi pieniędzmi, musimy się temu przeciwstawić – pisał na swoim profilu na Facebooku. Lider ugrupowania Kukiz'15 wskazywał, że to największy problem Polski, od którego władza odwraca uwagę sztucznie „nakręcając” dyskusję wokół takich tematów jak in vitro czy związki partnerskie.

CZYTAJ TAKŻE: Ziemkiewicz: W Polsce, jak w krajach postkolonialnych, funkcjonuje podział na "kreoli" i "tubylców"

– Kwota, z której corocznie obdzierane jest polskie państwo sięga 100 mld zł – mówi główny ekonomista SKOK i poseł PiS, Janusz Szewczak. – To potwierdza słowa o istnieniu państwa tylko w wymiarze teoretycznym, które nieraz usłyszeliśmy z taśm – jego podstawowe organy nie były w stanie powstrzymać odpływu tych pieniędzy – uważa Szewczak. Wskazując na fatalnie funkcjonujące instytucje nadzoru finansowy, odpowiedzialnością za stan rzeczy obarcza poprzednie rządy – Zabrakło woli politycznej, a w najlepszym wypadku kompetencji, by powstrzymać ten proceder. Takie działania jak podnoszenie podatku VAT czy łatanie dziur budżetowych pieniędzmi z OFE to zupełnie inna skala oszczędności – powiedział poseł PiS. Na pytanie, czy można jednym ministerialnym dekretem zatrzymać odpływ miliardów złotych z polskiego budżetu, Janusz Szewczak odpowiada – Nie chodzi o pojedynczą decyzję, tylko pilnowanie polskiego interesu stanu. Wszyscy mamy dość biurokracji, ale czasami nie ma wyjścia – kończy poseł PiS.
66

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

i tego wlasnie

+9 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

bronia kodowcy od anty demokracji - dalszego cyckania Narodu Polskiegp

skomentuj

Négritude

+7 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

horrorny (gość)  •

Bo nam chodzi o to, żeby murzyn Europy przestał być murzynem, a kodowcom chodzi o to, żeby go biały pan chwalił.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dziwnym trafem

+17 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie widze tu (gość)  •

demokratow , nowoczesnych komuchow , oplacanych zuli i meneli , folksdojczy , V kolumny, zlodziei , zaprzancow , wyjcow , obermaistrow od mydla , przebierancow ,kwikaczy, szczekaczy i calej reszty obroncow demokracji swoloczy. Czyzby juz w Rynku miejsca zajeli ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

A pracę dają? Dają.

+5 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obserwator (gość)  •

Jeśli krajowi pracodawcy będą dawać zatrudnienie w takiej ilości jak zagraniczne korporacje, to bedziemy mogli tym drugim podziękować. Póki co krajowych gigantów można policzyć na palcach jednej ręki więc niech pan minister nie pieprzy andronów.

skomentuj

dal ci ktos cos za darmo

+11 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niewolnika i tluka (gość)  •

z ciebie korporacie zrobili

odpowiedzi (0)

skomentuj

daja nie za darmo

+13 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a ludzi (gość)  •

w szczury wyscigowe i hieny zamieniaja .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wodę robią ludziom z mózgu - zła analiza autora lub celowa manipulacja

+10 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

demostenes (gość)  •

Przede wszystkim interpretacja raportu przez redaktora powyższego artykułu (jak i kilku kolejnych lansowanych obecnie przez prawicowe media) jest błędna.

Nielegalnych odpływów finansowych (IFF) nie można przypisać zachodnim korporacjom. Optymizacja podatkowa, opłaty licencyjne, dywidendy, a zatem mechanizmy umożliwiające transfer są ujmowane w bilansach płatniczych - w raporcie natomiast analizowane są wypływy środków NIE UJMOWANYCH w bilansach (patrz ich metodologia). Co ciekawe, nawet autorzy raportu nie sugerują, że za IFF stoją korporacje...

odpowiedzi (0)

skomentuj

czy rząd boi się finansjery ?

+21 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jagoda (gość)  •

Polska jest na I miejscu wśród krajów europejskich, z których drenowany jest kapitał. Wielka role spełniają tu banki. To one , głównie poprzez tzw. kredyty frankowe wyciągają z Polaków pieniądze i przesyłają do spółek-matek w swoich krajach. Jak długo jeszcze ?! Gdzie ustawa odwalutowująca te kredyty ?! Przecież te pieniądze mogłyby pracować w Polsce- być wydawane w sklepach , punktach usługowych itp. Dla budżetu podatki i VAT-y, dla firm - większy obrót. Około 4 MILIARDÓW złotych w krwioobiegu polskiej gospodarki. Ale nie- te pieniądze Polaków idą za granice i pracują dla innych ! W 2015 roku banki ( głównie zagraniczne ! )zarobiły na Polakach ok. 18 miliardów czystego zysku. Ile z tego wywiozą ?

skomentuj

a wiec takze wielka role oglupiacza spelnia

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

wybitny slugus bankow, wielki ekonomiczny doradca Petru rysiek

odpowiedzi (0)

skomentuj

BZDURA NIE RAPORT

+9 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Yttt (gość)  •

Kiedy ktoś pisze artykuł, to warto zgłębić tematykę, a nie ślepo powtarzać bzdurne i zmanipulowane raporty. Czytać i uczyć się http://mises.pl/blog/2015/07/24/benedyk-zielinski-czy-raport-gfi-dowodzi-drenazu-kapitalu-z-polski/

skomentuj

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia

+15 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. To stwierdzenie mówi za siebie.
Wszystkie organizacje światowe zajmujące się obliczeniami i statystykami już od dawna informują, że Polska jest jednym z krajów, gdzie banki i korporacje zrobiły sobie miejsce do czerpania wielkich zysków.
Każdy kto ma jakiekolwiek porównanie to wie i widzi.
Bronią i zarzekają się, że tak nie jest, tylko Ci co maja z tego zyski.
Najwięcej miała do powiedzenia poprzednia ekipa rządząca, mogła to ukrócić prze 8 lat ale nie zrobiła nic, jedynie pozwalała na dalsze sprzedaże naszego majątku.
A dlaczego, kto na tym korzystał i dlaczego dziś tak ciężko im pożegnać się z lukratywnymi stołkami - każdy się domyśla.

odpowiedzi (0)

skomentuj

k*rwiniątka w natarciu

+13 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

winif (gość)  •

oj tak, świry z misesa jako "obiektywne źródło" czegokolwiek poza bronieniem interesów finansjery...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Błąd w tytule

+4 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szymon (gość)  •

Zgodnie z raportem tracimy średnio 9 miliardów dolarów rocznie. Nie wiem skąd ta kwota 100 miliardów. W przeciągu 10 lat straciliśmy 100 mld dolarów.

skomentuj

Odpowiedź

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BASS (gość)  •

przeczysz sam sobie skoro rocznie tracimy 9 miliardów dolarów czyli obecnie 36 miliardów złotych rocznie to jak w ciągu 10 lat mogliśmy stracić 100 miliardów skoro to daje średnią 10 miliardów?

odpowiedzi (0)

skomentuj

TJA

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kuku (gość)  •

Dziennikarz niewie co to znaczy CUMULATIVE, od 2004 do 2013 wypłyneło z polski 90mld, to daje srednia 9mld rocznie. Dziennikarz chyba tym artykułem robi sobie CVke do nowych mediow publicznych

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gdzie jest KOD!!! Gdzie jest KOD!!!

+28 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

friday (gość)  •

UWAGA!!! Tym artykułem Demo-Kracja została zagrożona!! Rysio ratuj!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

PO

+46 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tusk (gość)  •

Podziękujcie Plarformie Obywatelskiej!!

skomentuj

garym

+9 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

może najpierw zobacz raport (gość)  •

Raport obejmuje okres 2004 - 2013 w tym czasie rządziły jeszcze SLD i PiS.
Największy odpływ był w roku 2008 kiedy PO dopiero zaczęła rządzić, a pozostały jeszcze efekty działania poprzedniego rządu PiS.
W raporcie oprócz Polski uwzględnione są tylko 4 inne, mniejsze kraje UE. 4 x mniejsze Węgry mają odpływ stanowiący ponad połowę odpływu z Polski - czyli ponad 2x więcej na mieszkańca.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Może trochę faktów

+11 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EE (gość)  •

Dla ścisłości, PiS oddał władzę w listopadzie 2007r.( a zaczął w lipcu 2006 ).

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zgadzam się ale...

+13 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

friday (gość)  •

Policzmy jak Rysio: 2004-2013 = 10 lat - 2 lata PIS = 8 lat i teraz PO w tym okresie "rządzi" 2008-2013 = 6 lat?? 2 lata zostały LSD czyli jak rozumiem PO przez 6 lat + 2 lata(2014 i 2015) = 8 lat nie widziała co się dzieje?? Banda kawiarnianym administratorów, a nie, nie kawiarnianych gdyż "Sowa i przyjaciele" to restauracja...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska jest wyzyskiwana przez korporacje . Ale po 25 pazdziernika ...

+40 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Korporacje zaczeły sie obawiać ,że nowe władze zrobią z tym porządek (gość)  •

i Polska nie będzie już takim łatwym celem .Gdzie można kupić rząd ,urobić Polaków prozachodnimi ,proliberalnymi mediami . Nakłamać ,zakłamać fakty .Więc platforma berlina wymyśliła sprytny plan -nowoczesna i petru ,tak naprawdę ukrytą platformę ( celowo z małej litery ) , oraz kod . Finansowany i wspierany przez berlin i zaniepokojoną merkel . Zdrajcy z kod-u bronią polityków platformy przed rozliczeniami ,bronią interesów międzynarodowych korporacji ,które niszczą Polskę , bronią interesów mekrel .Gra toczy się o ogromne pieniądze i władze . Tylko patrzeć jak niemcy wkroczą jak w 39 w obronie "demokracji"

skomentuj

Problem jest ale jakie lekarstwo?

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ypkis (gość)  •

Problem na pewno jest. Z artykulu wynika, ze PiS bedzie kontynuowal prace PO w kierunku ograniczenia tego problem. I pewnie bedzie.
Co do wlasciwego kierunku zmian, sugeruje zwrocic uwage, ze Wegry Orbana, przy PKB = ok 1/4 PKB Polski sa na 25 miejscu ze stratami rownymi blisko 2/3 tego co w Polsce. O ile choroba jest na pewno to PiS i Kukiz ze swoimi "prostymi" rozwiazaniami raczej nie beda lekarstwem. Strzela pare bajerow pod publiczke I tyle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pislamiści są zmanipulowani do szpiku kości

+6 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Puma (gość)  •

Ale wy pieprzycie o tych korporacjach, wrogach, itd itd. Właśnie rozwalono wam kraj, rzucono na kolana przed watykanem i toruniem, odebrano podstawy demokracji, uwalono TK, zawłaszczono media publiczne, zdeptano wizerunek Polski na świecie, a wy mając na wyposażeniu 90% produktów korporacji, które sami kupiliście, jesteście ślepi na zdradę Polski w sejmie ale patrzycie na wskazanego przez pis 'wroga'. Za dużo w tym kraju głupców i ignorantów. Żaden z was nie osiągnie sukcesu i dobrobytu (pislamiści). Jesteście skazani na porażkę, bo wasz fundament stawiacie na bagnie Kaczyńskiego. Nikt z was nie wskaże ŻADNEJ korporacji ani kwoty niejegalnej transakcji, ale jak prawicowe media napisały sterowany i tendencyjny tekst to będziecie na kolanach do ołtarza go nieść.

odpowiedzi (0)

skomentuj

wyskoczyla szwabska

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

puma (gość)  •

z adidasem

odpowiedzi (0)

skomentuj

Powiem krótko

+11 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pieprzysz bzdury (gość)  •

jak reszta zdrajców z po

odpowiedzi (0)

skomentuj

prawda

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polak (gość)  •

Popieram całkowicie ta wypowiedz widze że patrioci sa w tym kraju i beda bronic raci polski i Polaków

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »