Menu Region

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013 - nowe zasady. Poznaj...

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013 - nowe zasady. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

ToL

1Komentarz Prześlij Drukuj
Urlop macierzyński i rodzicielski 2013 - nowe zasady. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania Urlop macierzyński i rodzicielski 2013 - nowe zasady. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania

(© Andrzej Banaś/Polskapresse)

Urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski - w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka, które w dużej części mogą dzielić między siebie matka i ojciec - takie rozwiązanie przyjął niedawno Sejm. Ustawa weszła w życie 17 czerwca i dotyczy rodziców wszystkich dzieci urodzonych w tym roku. Przeczytaj o nowych zasadach dotyczących urlopu macierzyńskiego w 2013 r.
Wydłużony, płatny urlop macierzyński obejmuje nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.

W wyniku nowelizacji przez pierwsze 26 tygodni urlopu przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. ostatniego wynagrodzenia i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni.


Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że będzie korzystać z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdyby jednak po takiej deklaracji, zrezygnowała z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobieranego zasiłku do wysokości 100 proc.

Urlop macierzyński można rozpocząć przed porodem - maksymalnie można wykorzystać wtedy sześć tygodni.

O rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego, dodatkowego lub rodzicielskiego należy powiadomić pracodawcę nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem. Taki sam termin obowiązuje, jeśli na którymkolwiek etapie decydujemy się skrócić urlop i powrócić do pracy - pracodawca musi o tym wiedzieć minimum 14 dni przed planowanym powrotem i - podobnie jak przy wniosku o udzielenie urlopu - musi wniosek uwzględnić.

Ustawa przewiduje dwie ścieżki wnioskowania o udzielenie urlopu dodatkowego i rodzicielskiego. Pierwsza zakłada, że kobieta z góry, minimum 14 dni przed planowaną datą porodu, wnioskuje o pełen wymiar urlopów - łącznie 52-tygodniowy urlop macierzyński.

Ta ścieżka zakłada dzielenie się urlopem z ojcem dziecka poprzez rezygnację matki. Kobieta najwcześniej może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach. Ponieważ jednak 20 tygodni urlopu macierzyńskiego jest obowiązkowe, ojciec decydujący się przejąć ten urlop musi go wykorzystać w pozostałym wymiarze - minimum sześciu tygodni.

Druga ścieżka zakłada sukcesywne składanie wniosków o urlopy: dodatkowy i rodzicielski, co będą mogli czynić zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Dodatkowym urlopem macierzyńskim i urlopem rodzicielskim można się będzie podzielić, np. trzy tygodnie urlopu dodatkowego ojciec, trzy matka, 16 tygodni rodzicielskiego ojciec, dziesięć matka.

Pamiętać trzeba jedynie, że sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach - trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.

Urlop dodatkowy i rodzicielski można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze (nie wyższym jednak niż pół etatu). W tej chwili pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o łączenie urlopu z pracą. Po nowelizacji wniosek o niepełny etat nie będzie wiążący. Pracodawca będzie mógł go nie uwzględnić, jeśli nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy. O przyczynie odmowy pracodawca będzie informował na piśmie.

Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni. Łączne korzystanie z urlopu nie będzie możliwe w przypadku urlopu dodatkowego oraz macierzyńskiego.

Po nowelizacji bez zmian pozostają przepisy o dwóch tygodniach urlopu zarezerwowanego wyłącznie dla ojców.

WAŻNE PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Czy będzie można wykorzystać urlop macierzyński przed porodem? Jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Tak, częściowo. Nowa ustawa zakłada, że przed przewidywaną datą porodu będzie można wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Jaki będzie pełny wymiar urlopu rodzicielskiego? Czy trzeba będzie go wykorzystać od razu w całości, czy będzie można również w częściach, a jeśli tak, to w ilu i czy będą musiały być one równe?
Pełny wymiar nowego urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 26 tygodni. Można będzie wykorzystać go w całości na raz lub podzielić na części, następujące bezpośrednio po sobie, nie więcej jednak niż trzy i nie krótsze niż 8 tygodni. Części te zatem nie będą musiały być równe.

Czy kobieta zatrudniona na umowę o pracę na czas określony będzie mieć prawo do rocznego urlopu przysługującego z tytułu narodzin dziecka?
Tak, będzie jej przysługiwać prawo do rocznego urlopu z tytułu narodzin dziecka, o ile cały ten okres będzie przypadał w czasie trwania umowy o pracę.
1 3 4 5 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

witam

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ania (gość)  •

Jestem w Ciży blizniaczej , chciałam zapytac czy jednorazowo mogę wnioskowac o urlop macierzynski +wychowawczy tj 65 tyg bo tyle przysługuje na bliznieta .Czy musze rozbic urlop macierzynski płatny 100% i wychowawczy 60 % czy moge byc stratna wypisujac 1wniosek ?

odpowiedzi (0)

skomentuj