Menu Region

Lekarze ekskomunikowani za aborcję u 9-latki

Lekarze ekskomunikowani za aborcję u 9-latki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Watykan poparł decyzję brazylijskiego Kościoła o ekskomunice wobec osób, które były zaangażowane w aborcję przeprowadzoną u 9-letniej dziew- czynki. Dramat, który rozgrywał się w ciągu ostatniego tygodnia na oczach całego kraju, podzielił Brazylijczyków.
Sprawa dziewięciolatki, która w wyniku gwałtu zaszła w ciążę z ojczymem, od środy nie schodzi z pierwszych stron brazylijskich gazet.

Dziewczynka była molestowana seksualnie już od szóstego roku życia. Fakt, że od czterech miesięcy jest w ciąży, i to bliźniaczej, odkryto przypadkiem podczas badania lekarskiego z powodu bólów brzucha, które odczuwała.

Lekarze uznali wówczas, że tak młoda osoba nie jest w stanie bez zagrożenia dla własnego życia i zdrowia donosić bliźniaczej ciąży.
Dlatego zalecili aborcję, którą za pomocą środków farmakologicznych przeprowadzono w klinice Uniwersytetu Federalnego w Pernambuco w Recife. Poronienie obydwu płodów sprowokowano w 15. tygodniu ciąży.

Fatima Maia, dyrektor kliniki, powiedziała gazecie "Jornal do Brasil", że dla dziewczynki ważącej zaledwie 36 kg ciąża stanowiła zabójcze ryzyko. - Jest taka mała. Jej macica nie utrzymałaby dziecka, nie mówiąc już o dwojgu - oceniła lekarka.

Tuż po zabiegu biskup Jose Cardoso Sobrinho, metropolita Olindy i Recife ekskomunikował zarówno matkę dziewczynki jak i lekarzy, którzy przeprowadzili aborcję. Zdaniem hierarchy zabicie płodów było niepotrzebne, bo lekarze powinni zaczekać do 6. miesiąca ciąży i wtedy dokonać cesarskiego cięcia.

Ekskomunika ominęła dziewczynkę ze względu na jej młody wiek. Argumentacja duchownego wywołała jednak falę krytyki ze strony brazylijskich polityków, o lewicowej orientacji. Decyzji ginekologów bronił sam prezydent Brazylii Inacio Lula da Silva.

- Jako chrześcijanin i katolik głęboko ubolewam, że biskup myśli w tak konserwatywny sposób. Nie wolno było pozwolić, by dziewczynka zgwałcona przez ojczyma urodziła, zwłaszcza że zagrażało to jej życiu. Sądzę, że lekarze postąpili w tym wypadku bardziej prawidłowo niż Kościół. Zrobili to, co mieli do zrobienia: uratowali życie dziewięciolatki - mówił w piątek Lula da Silva.

Arcybiskup ripostował, że prezydent, zanim zabierze głos w tak ważnej kwestii, powinien najpierw porozmawiać z teologiem. - Jeśli prezydent pragnie wypowiedzieć się na temat teologiczny, doradziłbym mu, aby najpierw zaciągnął opinii człowieka zaznajomionego z doktryną Kościoła katolickiego - stwierdził Sobrinho. Dodał, że ekskomunikowani mogą wrócić na łono Kościoła, jeśli okażą żal i skruchę za swój grzech.
1 »
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Za dobry uczynek

+15 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Henryk (gość)  •

Będą zbawieni.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odbija im!

+36 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JA (gość)  •

Ale głupota. Ekskomunika? Phi. I co tu sie przejmować, przynajmniej zyje.
I dzieci by sie męczyły z myślą kto jest ich ojcem i 9-cio letnia matka. Przecież to niedorzeczne. Kościół naprawdę już nie wiele może i chyba tym się najbardziej martwią i próbują odzyskać autorytet. Niestety nie tędy droga...

odpowiedzi (0)

skomentuj

a niech se skskomunikują !

+20 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Protestant z wyboru (gość)  •

ja bym się ta ich ekskomunika wcale nie przejmował, w Brazylli jest tylke innych kosciołow chrześcijanskich które mają normalne podejście do sprawy ! Co to ma niby być, mała dziewczynka, dziecko jeszcze i do tego zgwałcone ma urodzić ryzukując życiem tylko dlatego ze Watykańscy urzędnicy tak sobie ubzdurali ?? Życie dziewczynki nie jest ważne, byleby było po mysli kleru ? A gdzie miłośc blizneigo i współczucie dla dramatu tego dziecka ? Tylko czysty religijny legalizm i postawa faryzeuszy, na to ich stać ? Jak to dobrze że odszedłem przezd laty z tego zakłamanego Kościoła !!

odpowiedzi (0)

skomentuj

oni dzieci nie rodza

+28 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

przepiorka (gość)  •

w watykanie dzieci nie rodza! co oni o tym wiedza!!! kompletnie nic!!!
pozatym kadzirodztwo chcieli by rozprzestrzeniac?
to jest nie do pomyslenia! tego ojczyma powinni ukarac na dozywocie
ludzie zastanowcie sie logicznie zanim nie jest zapozno!
ja popieram ze usunieto te blizniaki, bo jak taka mlodziutka mama moze patrzec potem na te dzieci? to tylko niesie wiecej problemow na tle psychicznym!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj