Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywileje dla rodziców od dziś! W życie wchodzą przepisy dotyczące rocznego urlopu rodzicielskiego

Anna Jarmuż
W poniedziałek 17 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rocznego urlopu macierzyńskiego dla rodziców, których dzieci przyszły na świat w 2013 roku.
W poniedziałek 17 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rocznego urlopu macierzyńskiego dla rodziców, których dzieci przyszły na świat w 2013 roku. archiwum polskapresse
W poniedziałek 17 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rocznego urlopu macierzyńskiego dla rodziców, których dzieci przyszły na świat w 2013 roku. Wśród uprzywilejowanych kobiet znajdują się też tzw. matki I kwartału, które urodziły przed 17 marca 2013 roku. Początkowo właśnie tę datę wyznaczono jako dzień wejścia w życie nowej ustawy.

O równe prawa dla swoich dzieci młode matki walczyły przez kilka miesięcy (sprawę tę po raz pierwszy opisaliśmy w "Głosie Wielkopolskim" w połowie grudnia).

PRZECZYTAJ WSZYSTKO NA TEMAT ZMIAN
TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE PRZEPISY DOTYCZĄCE URLOPU MACIERZYŃSKIEGO I RODZICIELSKIEGO

ZOBACZ TEŻ:
ROCZNY URLOP DLA MATEK I KWARTAŁU

Kobiety spotykały się z politykami, pisały pisma i mobilizowały się na portalu społecznościowym FB. W końcu udało się. Premier Donald Tusk, który ponad miesiąc temu spotkał się z nimi, przyznał, że jest pod wrażeniem ich determinacji i uznał, że one również mogą zostać z dziećmi dłużej w domu.

Zgodnie z ustawą, opracowaną przez ministra pracy i polityki społecznej, teraz rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego i 26 tygodni rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać zarówno matka, jak i ojciec. Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale także pracujących na umowach- -zlecenia i samozatrudnionych.

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego powinien trafić do pracodawcy nie później niż 14 dni po porodzie. Wtedy, przez ten czas rodzic będzie odbierał 80 proc. wynagrodzenia. W przypadku, gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić 100 procent za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60 procent za okres urlopu rodzicielskiego.

W związku z licznymi pytaniami na temat zmian w ustawie o kodeksie pracy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło stronę internetową: www.rodzicielski.gov.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski