Menu Region

Dostałem 22 lata życia w prezencie

Dostałem 22 lata życia w prezencie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

rozmawia Maria Zawała

Prześlij Drukuj
Z Jerzym Badurskim z Dąbrowy Górniczej, jednym z dwóch najdłużej żyjących w Polsce pacjentów po przeszczepie serca wykonanym w 1987 roku przez prof. Religę .
22 lata temu prof. Religa podarował panu drugie życie. Jak pan przyjął wiadomość o jego śmierci?
Z wielkim smutkiem. Żadne słowa nie opiszą tego, co zawdzięczam temu wielkiemu lekarzowi.

Był pan jednym z pierwszych pacjentów profesora. Jakim go pan z tamtych czasów zapamiętał?
Przede wszystkim jako najbardziej konkretnego ze wszystkich znanych mi lekarzy. Nikt tak jak on nie potrafił wtedy tak błyskawicznie podejmować trudnych decyzji, a przecież wszyscy się uczyli. Nie od razu było wiadomo, jak nas leczyć.

Życie po przeszczepie pewnie nie było łatwe?
W pierwszym roku bardzo się o siebie bałem, potem się przyzwyczaiłem. Prof. Religa wiele razy cierpliwie tłumaczył, jak sobie radzić, pisał instrukcje dla żony jak przygotować dom, żebym mógł się w nim bezpiecznie czuć. Cały czas się nami opiekował.

To dzięki temu po przeszczepie pracował pan jeszcze przez 10 lat, aż do emerytury?

Tak, ale nie udałoby się to bez osobistej pomocy prof. Religi. Kiedy nie chcieli mnie przyjąć z powrotem do pracy w Hucie Bankowej, napisał mi specjalny list. Taki żelazny glejt, że mogę z nowym sercem normalnie funkcjonować. To między innymi dzięki profesorowi tacy jak ja wiedzą, że życie z obcym sercem to coś zwykłego. Myślę, że ci, którzy jeszcze sprzeciwiają się transplantacjom, powinni spojrzeć na takich jak ja. Dzięki rodzinie dawcy i prof. Relidze mogłem żyć co najmniej o 22 lata dłużej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się