Menu Region

Budowa hotelu w Malborku obok mogiły

Budowa hotelu w Malborku obok mogiły

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jacek Skrobisz

Prześlij Drukuj
Luksusowy czterogwiazdkowy hotel stanie nieopodal miejsca, w którym odnaleziono szczątki 2 tys. osób.
Rada miasta zdecydowała, że przekaże inwestorowi część sąsiadującej z terenem budowy działki.

W ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny w pobliżu krzyżackiego zamku zainwestował Europejski Fundusz Hipoteczny SA z Warszawy. Wcześniej kupił grunt od miasta za 9,5 mln zł. Jesienią ubiegłego roku podczas robót ziemnych odnaleziono zbiorową mogiłę z 1945 r. Fundusz postanowił, że nie będzie budować hotelu w miejscu, które przez kilkadziesiąt lat skrywało szczątki ofiar wojny. Władze miejskie postanowiły ratować inwestycję.

- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wykonał kilka odkrywek w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorowej mogiły, by sprawdzić, czy tam znajdują się jeszcze jakieś szczątki. Nic jednak nie znaleziono - mówi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.

Teraz hotel stanie kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym planowano go pierwotnie. Jednak roboty ruszą nie wcześniej niż za pół roku. Tyle potrwają procedury związane z nowym podziałem gruntu pod inwestycję.

W masowym grobie wciąż trwają prace ekshumacyjne. Planowano zakończyć je już w lutym. Po wydobyciu wszystkich kości gdański oddział IPN, prowadzący postępowanie w sprawie tajemniczej mogiły, zleci badanie części szczątków.

Nie ma pewności co do tego, skąd wzięły się ciała w zbiorowym grobie. Najpierw mówiono o tym, że szczątki należą do niemieckich mieszkańców miasta, rozstrzelanych po wojnie przez żołnierzy Armii Czerwonej. Okazało się jednak, że wśród zmarłych nie brak małych dzieci, poza tym nie wszystkie ofiary miały rany postrzałowe.

Kilka tygodni temu "Polska" opublikowała relację czytelnika, który tuż po wojnie był w mieście. Opowiedział nam, że widział stosy trupów na ulicach. Te ciała były potem chowane we wspólnych mogiłach. Oprócz Niemców rozstrzelanych przez Rosjan do grobów trafiały także ofiary chorób.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się