Zbigniew Religa nie żyje

  Zbigniew Religa nie żyje

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  W Warszawie po ciężkiej chorobie zmarł profesor Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
  Profesor urodził się 16 grudnia 1938 roku. Był uznanym kardiochirurgiem, opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca, a cztery lata później wszczepił sztuczne serce.

  Zbigniew Religa był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.


  Prowadził także działalność polityczną, którą zajął się już w latach 80., angażując się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Był także senatorem. Był ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień, głównie naukowych.

  Profesor Religa od pewnego czasu walczy z chorobą nowotworową. W ubiegłym roku przeszedł operację, po której powrócił do pracy w ministerstwie. W 2008 roku, po nawrocie choroby, został poddany kolejnej operacji i chemioterapii.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo