Menu Region

Zbigniew Religa nie żyje

Zbigniew Religa nie żyje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Warszawie po ciężkiej chorobie zmarł profesor Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Profesor urodził się 16 grudnia 1938 roku. Był uznanym kardiochirurgiem, opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca, a cztery lata później wszczepił sztuczne serce.

Zbigniew Religa był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.


Prowadził także działalność polityczną, którą zajął się już w latach 80., angażując się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Był także senatorem. Był ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień, głównie naukowych.

Profesor Religa od pewnego czasu walczy z chorobą nowotworową. W ubiegłym roku przeszedł operację, po której powrócił do pracy w ministerstwie. W 2008 roku, po nawrocie choroby, został poddany kolejnej operacji i chemioterapii.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się