Menu Region

Dalajlama bierze udział w obchodach 50. rocznicy powstania w...

Dalajlama bierze udział w obchodach 50. rocznicy powstania w Tybecie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Dharamsali w Indiach rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę powstania w Tybecie. Bierze w nich udział duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama. Poranne modlitwy w głównej świątyni buddyjskiej w Dharamsali były poświęcone pamięci ofiar chińskiej okupacji Tybetu.
W trakcie modlitw ich uczestnicy wspominali ofiary trzech najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach współczesnego Tybetu: marcowego powstania w Lhasie z roku 1959, wprowadzenia przez władze chińskie stanu wyjątkowego w roku 1989 oraz ubiegłorocznych represji skierowanych przeciw uczestnikom pokojowych manifestacji upamiętniających 49. rocznicę powstania w Tybecie. Modlono się również za Tybetańczyków przebywających w więzieniach, represjonowanych oraz torturowanych.

Według ciągle niepełnych danych tylko w ubiegłym roku od kul chińskich służb bezpieczeństwa zginęło w Tybecie kilkaset osób, setki odniosły rany, a w więzieniach przebywa kilka tysięcy Tybetańczyków.

Tegoroczne obchody 50. rocznicy powstania w Tybecie mają szczególny charakter. Obserwatorzy wydarzeń w tym regionie podkreślają, że obecna sytuacja przypomina wydarzenia sprzed 50 lat, a Tybetańczycy coraz głośniej upominają się o należne im prawa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się