Menu Region

Sceniczna Liga Mistrzów w Katowicach

Sceniczna Liga Mistrzów w Katowicach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryka Wach-Malicka

Prześlij Drukuj
Jutro w Katowicach startuje XI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", w którym o słynny Laur Konrada zawalczy szóstka znakomitości polskiej sceny.
Wszyscy reżyserzy debiutowali nie dawniej niż 15 lat temu, więc na scenie nie powinno zabraknąć młodzieżowego wigoru.

Imprezę otworzy spektakl mistrzowski: "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana w reżyserii Iwony Kempy, zeszłorocznej zdobywczyni Lauru Konrada (produkcja sceny im. Słowackiego z Krakowa). Konkursowa karuzela ruszy w niedzielę o 17 na Scenie Kameralnej, gdy na pierwsze danie widzowie i jurorzy poddadzą degustacji spektakl "Zdobycie bieguna południowego" Manfreda Karge w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego (produkcja Teatru Śląskiego z Katowic).


Ocena będzie tym surowsza, że Kempinsky - wzorem zawodowych tenisistów - dostał się do konkursu jako szczęśliwy posiadacz tzw. dzikiej karty, przyznanej pierwszy raz w historii festiwalu.

W kolejnych dniach zobaczymy "Kupca weneckiego" Szekspira w reżyserii Gabriela Gietzky'ego (produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego). Następnie "Odpoczywanie" Pawła Passiniego wyprodukowane przez Łaźnię Nową z Krakowa, "Sprawę Dantona" Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski z Wrocławia) i spektakl "Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty" Moniki Strzępki.

Obdarzoną imponującym tytułem inscenizacją pochwali się teatr Szaniaw-skiego z Wałbrzycha.
Na finał (13.03, godz. 19): "Drugie zabicie psa" Hłaski w reżyserii Wiktora Rubina (Teatr Polski, Bydgoszcz), a potem głos przejmie srogie jury w składzie: Ewa Wójciak, Stanisław Radwan, Piotr Tomaszuk, Andrzej Witkowski i Maciej Wojtyszko.

Każdy juror ma do dyspozycji sakiewkę z czekiem wartości 10 tys. zł - reżyser, który dostanie od jurorów najwięcej sakiewek, zdobędzie Laur Konrada.

Imprezę zwyczajowo zakończy drugi spektakl mistrzowski. Będzie to: "Król umiera, czyli ceremonie", zrealizowany przez Piotra Cieplaka w krakowskim Starym Teatrze.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się