Menu Region

Poselskie kredyty tajne przez poufne

Poselskie kredyty tajne przez poufne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Lista pożyczkobiorców Kancelarii Sejmu została utajniona.
Decyzję taką podjął Zespół do Spraw Pomocy Socjalnej, który przyznaje pożyczki.

- To łamanie standardów demokratycznego państwa - mówi doktor Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych.

Spis posłów, którzy wzięli kredyt z Kancelarii Sejmu, był dostępny dla dziennikarzy od lat. Każdy mógł sprawdzić, który z parlamentarzystów, i na co, zaciągnął kredyt. Pożyczki, podobnie jak w innych zakładach pracy, są udzielane z funduszu socjalnego. Posłowie mogą starać się o pieniądze na przykład na remonty mieszkań czy zakup nieruchomości. W grę wchodzą kwoty nawet do 20 tysięcy złotych. Oprocentowanie jest niskie od 3 do 4 procent.

Kancelaria tłumaczy, że pieniądze na fundusz świadczeń socjalnych nie pochodzą z jakiś specjalnych dotacji. - Tworzony jest z corocznego odpisu stanowiącego procent przeciętnego wynagrodzenia - napisała Kancelaria.

- Uznaliśmy jako Zespół, że w tej kadencji nie opublikujemy listy pożyczkobiorców i korzystających z zapomogi socjalnej - mówi w rozmowie z "Polską" Stefan Niesiołowski.

Dlaczego? - To są sprawy bardzo delikatne, dotykające czasami spraw bardzo intymnych, na przykład zdrowotnych - tłumaczy wicemarszałek. Zaraz dodaje, że poseł jak każdy człowiek ma prawo również do odrobiny intymności.

Eksperci z Instytutu Spraw Publicznych twierdzą, że utajnienie listy to naruszenie konstytucyjnej zasady transparentności życia publicznego. - Jeżeli do tej pory Zespół publikował taką listę, a w tej kadencji postanowił, że jej nie opublikuje, to świadczy to tylko o działaniu na przekór zasadzie demokratycznego państwa - podkreśla Makowski. Jego zdaniem jest to wprowadzenie bardzo złej praktyki do życia publicznego i działanie na szkodę obywatela.

- Tłumaczenie, że jest to informacja prywatna jest bzdurą, ponieważ parlamentarzyści są osobami publicznymi, a pieniądze, które pożyczają, pochodzą z budżetu państwa.

Pożyczek nie da się jednak ukryć. Posłowie muszą je wpisać do oświadczeń majątkowych, które co roku składają u marszałka, i które następnie są publikowane między innymi na stronach Sejmu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

poseł

+2 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

s0s (gość)  •

Ten kraj pogrąża się w chaosie pysznej głupoty. To przypomina wiek XVIII. Konstytucja już była.... Kto nas tym razem rozbierze? Gołodupcy kupują w szmateksach - albo kradną. Gołodupcy rządzą Polską. A muszą wybrać co najlepsze póki jest dostawa....A że potem nawet szmateksu nie będzie to już inna rzecz. Nawet jak nachapali, że nie mogą tego dźwignąć - to dalej są gołodupcami i zginą chyba nimi, choć może im się wydaje, że są coraz bardziej mądrzy, bogaci i bezpieczni....Ze wystarczy niewielkie np. podpalenie i jedna szmata spłonie, ale jeśli więcej to może być pożar. Już 20 lat rozgrabiania państwa Polska przez modlących się dla publiki rzekomych patriotów za nami... I nie ważne kto za tym stoi - byle dał nawozu na ogródek, który przestaje być własnością ogrodnika. Szerokiej drogi do upadku Polsko życzy sobie nieświadoma zaślepiona szlachta IV RP i życzenia ziszcza....
Silny obywatel? żałosne ochłapy, przywileje żenujące. Czym? Pychą butą i głupotą?. W świecie bez ideologii - ideologią jest pieniądz. Darmowa antykoncepcja np. czy poselski kredyt? A niech ten silny obywatel ma za co się zabezpieczyć. Niech zwraca ze swoich za zwierzęce żądze, kiedy taki gwiazdor mądry? Religia ze szkół? A - in vitro za darmo i aborcja? No to i eutanazja. A jakże!
I tu rozwiązałby się problem rent i emerytur. Może to tak obniżać dług publiczny?. Dlaczego się nie planuje wymordować więźniów. To dopiero ponad stutysięczna armia darmozjadów, utrzymanków i zagrożeń narodowych? I to jak kosztowna. Mniej niebezpieczna ale też kosztowna armia kalek, chorych nieulecznie (np. onkologicznie), psychicznie chorych, starców, sierot, kloszardów. I tych chce unicestwić? Oświadczenia zamiast zaświadczeń - ot wielka wizja wyjścia z problemu. Geniusze intelektualni - aż robi się niedobrze z błazenady. Niech rzucą choć parę np. pomysłów jak legalnie zarobić, jak budżet tego kraju zwiększać, a przede wszystkim jak szybko stworzyć nowy inny system przepisów czyli prostego zrozumiałego prawa z nadzieją na sprawiedliwość? To powinno teraz być sedno toczącej się właśnie walki o korytko...i pomyje może w końcu przestały by podniecać i smakować. A może nie wiedzą o tym? zaślepieni pieniactwem?. Niech nie głoszą frazesów bo przykro o tym czytać słuchać widzieć....
Albo stwórzmy jeszcze więcej urzędów biur agencji przedstawicielstw oddziałów filii placówek zespołów komisji ekip czy jakkolwiek zwał.... I to wszystko w dobie informacji elektronicznej. Na chwałę rozbioru krajowego. Cześć i pokłony dla takiego prawa i rządów wybrańców narodowych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie na chleb przecież

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zorientowany (gość)  •

Tylko na wódę. Ne żałujmy PANIOM POSŁANKOM I PANOM POSŁOM że będą rzygać dalej niż widzieć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

TOTALITARYZM

+3 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Erasmus (gość)  •

Czy to co nazywamy w naszym kraju jest demokracją? - oczywiście nie! Rządzi tym krajem de facto czarna, watykańska mafia, na czele której stoi człowiek z przeszłością w hitlerjugend. Organizacja to niewątpliwie totalitarna, niedemokratyczna, na dodatek przestępcza, co widać na codzień. Wspierani przez tę mafię politycy całego parlamentu są potężną siłą, do tego dodać jeszcze bogobojną administrację państwową i samorządową, i pozostałe istytucje publiczne oraz głupi naród - oto cały obraz totalitarnego państwa. Więc dziwicie się, że mają naród głęboko w d****? Teraz wszystko utajnią. Tak REM, masz rację, będziemy wpieprzać obierki. A Oni będą ciągle ślubować "Tak mi dopomóż Bóg", a ten ich bóg, mamoną zwany, będzie roztaczał nad nimi miłosierdzie. Jaki my mamy wybór? Szable w dłoń!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czuma znów zadłuzony?

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jimmy connors (gość)  •

Czy to decyzja Pana Czumy...czyżbyśmy się skaładali na jego kolejne długi?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie Posłanki, Panowie Posłowie

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

REM (gość)  •

Panie i Panowie Wybrańcy Narodu. Panie i Panowie U Żłobu, w którym nie Chrystus, lecz dobre żarło leży.
Mówię dziś do Was w Waszym języku, tak jak Wy mówicie do nas, pospolitych obywateli którejś tam Rzeczypospolitej. Mówię „którejś", bo na temat numeracji zdania są podzielone. Za mojego życia to już trzecia, a jakby wciąż ta sama, tylko bardziej kłamliwa.
Nie będę tej myśli rozwijać, bo mnie zaprowadzi w rejony intelektualne a Wy i tak tam nie bywacie. Wasz zbiorowy umysł jest bowiem umysłem idioty do potęgi czterysta sześćdziesiątej. Zieje na intelektualnej mapie świata jako Wielka Czarna Dziura. Strach pomyśleć, ile taka dziura może wchłonąć, ale jeszcze straszniej jest wiedzieć, jakie miazmaty ta dziura wydziela.
Panowie i Panie, staliście się Wybrańcami Narodu wyłonionymi w konkursie na Najgłupszego Chama We Wsi. Wy nazywacie to demokratycznym wyborem, a ja rankingiem Cwanych Idiotów. Wolne i demokratyczne wybory zakładałyby, że było z kogo wybierać i że wybierający mieli wolną wolę. Zaryzykuję hipotezę, że tak nie było.
Skąd Wyście w ogóle wypełzli? Przecież Pan Bóg Was nie stworzył. Po co miałby psuć Dzieło Stworzenia, powołując taką szpetotę. Na podobieństwo swoje? Boże broń!
Ale do kogo ta mowa? Czy kogoś jeszcze obchodzi, że w Polsce wali się system emerytalny i że przyszli emeryci będą żreć obierki? Zła wiadomość: Wy też będziecie je żreć. I to tylko, jeżeli znajdzie się sentymentalny głupiec, który Wam rzuci resztki ze swojego stołu. O ile jeszcze będą jakieś stoły.
Na nic więcej nie zasługujecie. Nie zasługujecie nawet, żeby o Was myśleć, a co dopiero do Was pisać. Nawet nie wiem, czy potraficie czytać ze zrozumieniem. Ale niech stracę, z Wami można tylko stracić.
Całe zakichane życie obywatela w Polsce, to nierówna walka z aparatem. Teraz to Wy jesteście aparatem, Wasi kolesie, Wasze pociotki. Dorwaliście się. Śpieszcie się i kradnijcie ile się da, bo następni do koryta już przestępują z nogi na nogę. Tacy sami, jak Wy, chociaż śnią o potędze i bajdurzą pierdoły, na które ten nieszczęsny naród pewnie znowu da się nabrać.
Nie chce mi się dalej pisać, chociaż każdą z moich mało oryginalnych myśli mogłabym rozwinąć w odrażającą i mroczną powieść.
Jedno trzeba przyznać, jedno na pewno się zmieniło: nie możecie mi zatkać gęby, żeby nie wiem co. Możecie mi ukraść emeryturę, możecie skazać mnie na ekonomiczną emigrację lub głodową śmierć w Ojczyźnie, możecie unieważnić ukazem moje dokumenty. Możecie wiele krzywdy zrobić Wy tam, U Żłobu, ale nie możecie już cenzurować moich tekstów (obym się znowu nie myliła). Warto było dać się za to obić.
Na Nowy Rok życzę Wam, abyście zamknęli gęby i zaczerwienili się ze wstydu na swoich brzydkich pyskach. Tylko tyle. Powinniście, ponieważ nawet nie znacie historii kraju, którym chcecie rządzić. Nie umiecie posługiwać się językiem, w którym wydajecie dźwięki.
Wrzucam Was dziś do jednego wora, niezależnie od bredni i haseł, którymi powiewacie nad swoimi tępymi łbami. Do wora zwanego Ci Wszyscy U Władzy. Wrzucam tam Waszych poprzedników i Waszych następców. Do wora zwanego Oni. Władza z każdego uczyni pazernego skurwysyna, nie Wy pierwsi, nie ostatni, choć Wasza ekspresja jest wybitnie odrażająca.
Jeszcze jedna zła wiadomość: miliony oczu patrzą na Was. Nie jeden Wielki Brat, ale miliony Małych Braci. I - wiecie co? My widzimy, co Wy robicie i o co Wam chodzi. Strzeżcie się chwili, w której Mali Bracia poczują głód i zimno. To będzie Wasz koniec, nieważne, że nasz też.
Kłamcie, kradnijcie, chlajcie wódę i macajcie dziwki, bo koniec jest bliski. Udało Wam się sprowadzić obraz polskiego polityka do lubieżnego knura i ponurej a pijanej świątobliwej krowy. Tak to wygląda z daleka. A z bliska? Wolę nie myśleć.
Jeśli kiedykolwiek pojawi się osoba lub ugrupowanie, które zamiast „dojść do władzy" będzie deklarować „wzięcie odpowiedzialności za państwo i obywateli", będę na nich głosować. Ale najpierw poproszę o badanie alkomatem i test apercepcji tematycznej. A póki co, możecie mnie pocałować w dupę, jasne?
Jestem osobą prostoduszną i nieprzebiegłą. Nie znam się na polityce. Nie chcę się znać, to Wy macie się znać, puste łby.. Dla Was nie znaczę nic. Ale patrzę na Was z daleka

odpowiedzi (0)

skomentuj

Propozycja pracy domowej o nieograniczonym dochodzie!

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PRACA! (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamnie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj

poselskie pożyczki

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

elaryszard (gość)  •

Rozumiem, że pan Niesiołowski wziął kredyt (oczywiście nisko oprocentowany) na leczenie u seksuologa, ale przecież nie wszyscy kredytobiorcy - wybrańcy narodu - mają problemy ze wzwodem (przynajmniej nie kobiety). Ale czy takie problemy mogą być wstydliwe, biorąc pod uwagę wiek pana Nasiłowskiego ?

odpowiedzi (0)

skomentuj