Menu Region

Trybunał Konstytucyjny zbada nowelizację ordynacji wyborczej...

Trybunał Konstytucyjny zbada nowelizację ordynacji wyborczej do europarlamentu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Ustawa miała gwarantować możliwość głosowania przez pełnomocnika w przypadku osób niepełnosprawnych oraz wprowadzała dwudniowe wybory.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski krytycznie odniósł się do decyzji prezydenta, gdyż oznacza to, że w najbliższych wyborach do Parlament Europejskiego będziemy głosować na starych zasadach, czyli w jednodniowym głosowaniu i bez pełnomocników. Jego zdaniem nowe zasady byłyby działaniem służącym frekwencji i zachęcające ludzi do oddania głosu.

O podpisanie ustawy apelowały organizacje pozarządowe. Argumentowały, że brak takich zapisów obecnie uderza w 2 miliony osób, które według szacunków Państwowej Komisji Wyborczej, nie są w stanie wziąć udziału w głosowaniu. Ponadto głosowanie przez pełnomocnika sprawdziło się już między innymi we Francji i w Wielkiej Brytanii. Według prezydenta głosowanie przez pośrednika narusza zasadę bezpośredniości.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się