Menu Region

Agent redaktorem

Agent redaktorem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Domagała

Prześlij Drukuj
We wtorek o 21.55 telewizja TVN wyemituje film dokumentalny pt. "Trzech kumpli" opowiadający historię trzech przyjaciół z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Stanisława Pyjasa, Lesława Maleszki i Bronisława Wildsteina.
Kraków, lata siedemdziesiąte, opozycja, studencka przyjaźń. Nagle, 7 maja 1977 roku, Stanisław Pyjas ginie na schodach swojego domu. Sprawców nigdy nie skazano. Jednak film nie skupia się na samym morderstwie, ale na postaci Lesława Maleszki. W 2001 roku okazało się, że był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie Ketman.

I właśnie to, w jaki sposób Maleszka został pokazany w filmie, wzbudziło wielkie kontrowersje po pokazach przedpremierowych dokumentu. Maleszka pracował jako dziennikarz "Gazety Wyborczej" aż do czasu, kiedy wyszła na jaw jego współpraca z SB.

Od tego momentu był tylko redaktorem, jednak według twórców filmu nadal odgrywał dużą rolę w tworzeniu "Gazety".

"Trzech kumpli" to niezwykła opowieść o ludzkich dramatach w czasach trudnych i łatwiejszych. W każdym razie obejrzeć warto.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się