Rozlicz się z fiskusem

  Rozlicz się z fiskusem

  Robert Kiewlicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Akcja składania zeznań podatkowych za rok 2008 nabiera rozpędu. W tym roku, rozliczając się z ubiegłorocznych dochodów, musimy pamiętać o kilku ważnych zmianach.
  Od tego roku zwykły podatnik, czyli nieprowadzący działalności gospodarczej, może wysłać PIT za pomocą internetu. Ministerstwo Finansów przewiduje, że nastąpi to już na przełomie marca i kwietnia. W tym terminie udostępniony zostanie formularz interaktywny PIT-37, który umożliwi złożenie zeznania bez konieczności opatrywania go podpisem elektronicznym. Bezpieczeństwo ma być weryfikowane za pomocą podstawowych danych osobowych podatnika, takich jak np. data urodzenia, numer dowodu osobistego czy PESEL.

  Przy przekazywaniu 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego warto pamiętać, że to urząd skarbowy, a nie podatnik, przeleje odpowiednią kwotę na konto wybranej organizacji. Wystarczy jedynie wpisać w formularzu PIT nazwę lub numer KRS danej organizacji. Poza tym przekazanie 1 proc. będzie możliwe nie tylko w zeznaniu rocznym, ale także w jego korekcie.

  Jeśli podatnik zapomni o przekazaniu kwoty 1 proc., może to naprawić. Jedynym warunkiem jest, aby ta korekta była złożona maksymalnie dwa miesiące po zakończeniu terminu rozliczeń za dany rok. Listę organizacji można znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

  W zeznaniu podatkowym za rok 2008 po raz pierwszy będzie można skorzystać z tzw. ulgi na powrót. Podatnicy, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą, a swoje dochody rozliczają w Polsce, będą mogli skorzystać z odliczenia w podatku dochodowym.

  Ulga polega na odliczeniu od podatku kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu (do przychodów z pracy uzyskanych za granicą) metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych przychodów metody wyłączenia z progresją.

  W tym roku obowiązują wszystkie dotychczasowe ulgi. Od dochodu można więc odliczyć darowizny, zachowane są też ulgi dla osób niepełnosprawnych oraz za wydatki na dostęp do internetu. Skorzystamy - jak w roku ubiegłym - z ulgi na dzieci. Nie zmieni się też kwota wolna od podatku i wyniesie 3089 zł. Z fiskusem musimy się rozliczyć do końca kwietnia.

  Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać dwie stawki w podatku PIT - 18 i 32 proc. Zlikwidowano najwyższą stawkę podatku dochodowego (40 proc.), obniżając jednocześnie najniższą z 19 proc. do 18 proc. i podnosząc stawkę 30 proc. do 32 proc. Ale według tych stawek będziemy się rozliczać dopiero w przyszłym roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo