Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża nie chce imigrantów. Boi się islamizacji Podlasia. Nie ma pracy dla obcych

Bartosz J. Klepacki
Kilkuosobowa grupa łomżan złożyła na ręce Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego pismo z prośbą o nie wyrażanie zgody na lokowanie w Łomży imigrantów islamskich.
Kilkuosobowa grupa łomżan złożyła na ręce Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego pismo z prośbą o nie wyrażanie zgody na lokowanie w Łomży imigrantów islamskich. Archiwum prywatne
Mieszkańcy protestują przeciwko napływowi imigrantów. Mówią wprost: Tu nie ma dla nich miejsca. Jeśli mamy pomóc to inaczej!

- Pojawienie się skupisk islamskich niesie za sobą zagrożenie. Ostatnie wydarzenia tylko to potwierdzają - mówi Jerzy Kondrat. - Wszystkie nasze działania mają służyć bezpieczeństwu w dobie dzisiejszych czasów, ale także przyszłemu, naszych dzieci i wnuków - dodaje Elżbieta Godlewska.

Takie głosy nie są odosobnione. Kilkuosobowa grupa łomżan złożyła na ręce Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego pismo z prośbą o nie wyrażanie zgody na lokowanie w Łomży imigrantów islamskich.

- Powodem najważniejszym braku naszej akceptacji jest poczucie zagrożenia, jakie niesie pojawienie się skupisk islamskich, które na ogół nie są skłonne do asymilacji, czyli dla akceptacji kultury krajów nowego pobytu - piszą we wniosku do prezydenta inicjatorzy spotkania.

Władze Łomży stanowisko ws. imigrantów określiły dość dobitnie odpowiadając na pismo rady miejskiej, a wcześniej także na zapytanie marszałka województwa.

- Stoję na stanowisku, że tworzenie nowych obiektów dla uchodźców na terenie północno - wschodniej oraz wschodniej Polski jest wielkim błędem - twierdzi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży .- Ośrodki te powinny być tworzone w rejonach, gdzie bezrobocie jest na niskim poziomie przy dobrze funkcjonującym rynku pracy, a sytuacja społeczno - gospodarcza stwarza możliwości rozwoju i prawidłowej integracji uchodźców po zakończeniu programów integracyjnych - podkreślał Chrzanowski.

Inicjatorom spotkania szczególnie zależało, aby zwrócić uwagę na problem, który może być uciążliwy nawet nie teraz, a przykładowo za dwa - trzy pokolenia.

- Zdajemy sobie sprawę, że może nie nastąpić to w najbliższych latach, może dopiero w pokoleniu naszych wnuków, ale sam fakt ułatwienia dzisiaj działalności wywiadowczej i terrorystycznej jest groźne - piszą Godlewska i Kondrat.

Prezydent Łomży w skierowanym do radnych miasta piśmie już wcześniej obawiał się, że uchodźcy osiedlający się w Łomży będą petentami pomocy społecznej. Wysokie bezrobocie i brak mieszkań komunalnych na terenie miasta nie stwarza warunków do prawidłowej integracji ze społeczeństwem Łomży. Niepokój władz lokalnych wzbudził fakt, że firma Biawita Polska, administrującą Zajazdem Zacisze przy ul. Wesołej zgłosiła obiekt do Urzędu ds. Cudzoziemców jako spełniający warunki Ośrodka dla Uchodźców. Taka informacja jest niezbędna przy rozstrzyganiu przetargów na takie ośrodki.

- Miasto nie jest w stanie w chwili obecnej przyjąć nowych uchodźców. Stanowisko to zostanie przekazane do PUW w Białymstoku w najbliższym czasie - zapowiadał pod koniec październik Chrzanowski.

Tak też się stało.

- Najważniejszą formą pomocy imigrantom jest umożliwienie im powrotu do swoich krajów i tam prowadzenie życia według zasad własnej cywilizacji - podkreślają inicjatorzy spotkania.

Władze Łomży od samego początku odzwierciedlają nastroje mieszkańców, którzy po prostu boją się zalewu „obcych” kulturowo imigrantów. W połowie października odbył się w Łomży marsz przeciwników przyjmowania uchodźców.

- Skłonni jesteśmy dać przyzwolenie na większą pomoc adresowaną do ludności chrześcijańskiej zamieszkałej Bliski Wschód, w stworzeniu im warunków do normalnego życia - czytamy w piśmie adresowanym do władz Łomży.

Władze Zambrowa jako jedyni w województwie podlaskim chcą przyjąć imigrantów, stawiając jednak warunki. Miałaby to być czteroosobowa rodzina, w tym dwoje osób dorosłych i dwoje dzieci, wyznania chrześcijańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna