Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt w elektrowni spółki Enea Wytwarzanie koło Kozienic

Janusz Petz, Mariusz Basaj
Enea Wytwarzanie
Związki zawodowe zrzeszające pracowników Enei Wytwarzanie SA rozpoczęły spór z zarządem energetycznej spółki.

Nowa umowa

Wszystko przez nowy kontrakt na usługi medyczne i likwidację karetki zakładowej. Na razie podjęto decyzję o oflagowaniu zakładu, ale niewykluczone, że pracownicy podejmą kolejne kroki. Od 2011 roku usługi medyczne dla pracowników Enei Wytwarzanie świadczy firma Luxmed, ale obowiązujący kontrakt skończy się 31 grudnia. W tej sytuacji elektrownia musi przeprowadzić nowe postępowanie przetargowe na zakup usług medycznych (na lata 2016-2018). I tu pojawia się problem, bo nowa umowa będzie inna od poprzedniej.

Stawka przez pół

- Nowa umowa obniżenie dotychczasowego poziomu bezpłatnych świadczeń medycznych dla pracowników spółki z kwoty 71 zł na 30 zł - alarmują związkowcy. W ich ocenie to zdecydowanie za mało. - Według Zarządu tylko taki poziom gwarantuje Umowa Społeczna z 2007 roku. Oznacza to, że funduszy wystarczy tylko na tak zwaną medycynę pracy, czyli obowiązkowe badania wstępne, okresowe i inne wymagane ogólnymi przepisami prawa - mówi Wojciech Mosiołek, Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w spółce Enea Wytwarzanie. W tej sytuacji związki domagają się utrzymania dotychczasowego poziomu świadczeń.

Bez karetki

Kolejne emocje wywołał pomysł likwidacji zakładowej karetki pogotowia, która obecnie obsadzona jest przez załogę zewnętrznej firmy medycznej. - Pojazd ten nie może być brany pod uwagę przy nowym przetargu, gdyż już nie będzie spełniał wymogów sanitarnych i technicznych, jakie nakładane są przepisami prawa na pojazdy transportu sanitarnego. Właśnie dlatego pojazd będzie musiał być zlikwidowany - tłumaczy Agata Reed, rzecznik prasowy spółki. Jak podkreśla rzecznik spółki, dzięki staraniom Zarządu na terenie Elektrowni stacjonuje karetka systemowa, czyli karetka pogotowia ratunkowego w Kozienicach. Na takie rozwiązanie nie godzą się związkowcy. - Kozienicka elektrownia jest zakładem, w którym występuje wiele zagrożeń i mamy do czynienia z możliwością wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników. Wobec tego pracodawca jest obowiązany do podejmowania różnorakich działań zapobiegających takiemu niebezpieczeństwu - zgodnie z Kodeksem Pracy - oraz zapewnić odpowiednie do rodzaju niebezpieczeństwa urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz ich obsługę przez osoby należycie przeszkolone - tłumaczy Wojciech Mosiołek.

Co dalej?

W obu kwestiach związkowcy zgłosili już swoje żądania do władz spółki. - Niestety, jak zwykle, Zarząd nie uznał naszego żądania za zasadne - zauważa Mosiołek. Związkowcy nie zamierzają poddać się bez walki, na razie podjęli decyzję o oflagowaniu zakładu, ale nie wykluczają kolejnych kroków. - Będziemy prowadzić dalsze działania w sposób racjonalny, kierując się dobrem pracowników - deklaruje Wojciech Mosiołek.

Enea Wytwarzanie

Enea Wytwarzanie to największe obecnie, ale też najbogatsze w regionie radomskim przedsiębiorstwo. Zatrudnieni w firmie od lat podnoszą argument, że szereg przywilejów dotyczących na przykład gwarancji zatrudnienia, pensji, dodatków i innych świadczeń jest uzasadnionych trudnymi warunkami pracy, ale też zyskami osiąganymi przez przedsiębiorstwo. W 2014 roku Enea Wytwarzanie osiagnęła przychód w wysokości 3 mld 478 milionów 116 tysięcy złotych oraz zysk netto w wysokości 286 milionów 501 tysięcy złotych. W przedsiębiorstwie pracuje obecnie 2451 osób, a zarobki w firmie należą do najwyższych w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie