Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego młodzi omijają zawodówki? Połowa uczniów chce wyjechać z Polski

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wciąż dużo osób wybiera licea ogólnokształcące, a po szkole zawodowej czy technikum także można iść na studia. Dzięki unijnym funduszom placówki te staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.
Wciąż dużo osób wybiera licea ogólnokształcące, a po szkole zawodowej czy technikum także można iść na studia. Dzięki unijnym funduszom placówki te staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Edward Gurban
Jak to możliwe, że w Lubuskiem brakuje rąk do pracy? Skończyły się czasy, że bezrobotnych było wielu, a firmy mogły sobie przebierać w kandydatach. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele.

Violetta Panasiuk-Strzyżewska z Audit Doradztwo Personalne przypomina o niżu demograficznym, stałym spadku bezrobocia, emigracji zarobkowej, niechęci młodych do szkół zawodowych, braku dobrej współpracy szkół z firmami. Zmienia się też młodzież

- Kiedy w gimnazjach pytam o przyszłość, połowa uczniów chce wyjechać z Polski - mówi. Młodzi są dziś bardziej mobilni, pojadą tam, gdzie będą mieli lepiej. Jarosław Nieradka z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej podkreśla, że nowe pokolenie nie czuje się przywiązane do firmy. Miejsce pracy zmienia często. Bo chce lepiej zarabiać, mieć więcej czasu wolnego na rozwijanie pasji, czuć się w pracy dobrze.

Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" z 26 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska