Menu Region

Katedra św.Wita na praskich Hradczanach będzie należeć do...

Katedra św.Wita na praskich Hradczanach będzie należeć do państwa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Sąd Najwyższy Czech orzekł, że katedra świętego Wita na Hradczanach w Pradze jest własnością czeskiego państwa. Wyrok, który zapadł po ponad szesnastoletnim sporze przed czeskim sądami, jest ostateczny.
W sporze Kościołowi nie pomógł nawet papież, który przyjmując pół roku temu nowego czeskiego ambasadora chwalił Pragę za uznanie wkładu Kościoła na rzecz społeczeństwa. Wyraził wówczas nadzieję na pomyślne rozwiązanie kwestii hradczańskiej katedry.

Sąd Najwyższy w Brnie orzekł jedynie, że na podstawie wniosku o ustalenie właściciela sądy nie mogą oddawać majątku skonfiskowanego Kościołowi. Sędziowie uznali, że nie można zwrócić własności, gdyż nie ma ustawy, która by na to pozwalała.


W grudniu 1992 roku Kościół złożył wniosek o ustalenie właściciela katedry, co rozpoczęło spór o najsłynniejszą świątynię w Czechach. Od tamtego czasu zapadły dwa prawomocne wyroki przyznające praską katedrę kościołowi, ale sądy wyższych instancji unieważniły je i nakazały ponowne rozpatrywanie sprawy, co w końcu doprowadziło do przyznania katedry państwu.

Kościół nie składa jednak broni. Praska kapituła metropolitalna skorzysta z ostatniej możliwości i złoży skargę do Sądu Konstytucyjnego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się