Menu Region

Ziomkostwo Niemców Sudeckich zarzuca Polsce nacjonalizm

Ziomkostwo Niemców Sudeckich zarzuca Polsce nacjonalizm

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ziomkostwo Niemców Sudeckich zarzuciło Polsce nacjonalizm w debacie na temat roli Eriki Steinbach w projekcie upamiętnienia niemieckich wysiedleń. Ziomkostwo zagroziło też wystąpieniem z fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", jeżeli do jej rady nie wejdzie szefowa Związku Wypędzonych.
Rzecznik Niemców Sudeckich, eurodeputowany CSU Bernd Posselt stwierdził, że Polska sama sobie zaszkodziła w tej debacie. "Nacjonalizm zawsze najbardziej szkodzi własnemu narodowi" - powiedział Posselt. Jego zdaniem, spór wokół osoby Eriki Steinbach przyniósł poważną szkodę stosunkom polsko-niemieckim.

Posselt poinformował, że ziomkostwo Niemców Sudeckich nadal domaga się miejsca dla Steinbach w radzie fundacji upamiętniającej wysiedlenia.
Rzecznik powiedział, że jeżeli do końca roku Steinbach nie zostanie powołana do rady, ziomkostwo wystąpi z rządowego projektu upamiętnienia wysiedleń i zorganizuje własną placówkę razem ze Związkiem Wypędzonych.

Jego zdaniem, związek dysponuje wystarczającą ilością środków i ma gotową wystawę poświęconą wysiedleniom. Posselt nawiązał do przygotowanej przez Związek Wypędzonych ekspozycji "Wymuszone drogi", pokazanej po raz pierwszy w Berlinie w 2006 r., a potem w innych miastach Niemiec. Wczoraj Związek Wypędzonych zrezygnował z nominacji dla Steinbach do rady fundacji, ale jedno z miejsc przysługujących organizacji pozostawił nieobsadzone.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się