Menu Region

Polityczny plan Radosława Sikorskiego? Cierpliwie czekać

Polityczny plan Radosława Sikorskiego? Cierpliwie czekać

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

2Komentarze Prześlij Drukuj
Polityczny plan Radosława Sikorskiego? Cierpliwie czekać Polityczny plan Radosława Sikorskiego? Cierpliwie czekać

(© Andrzej Wiśniewski)

- Radosław Sikorski schował się za plecami Donalda Tuska i myśli o wywindowaniu się na tym rządzie. Sondaże są dla niego przychylne, wyborcy cenią go i darzą zaufaniem - mówi prof. Kazimierz Kik, politolog. - Sikorski powinien czekać. Siedzieć cicho i nie dać się w nic wrobić - ocenia Paweł Piskorski, były polityk Platformy.
Sporo się dzieje na polskiej scenie politycznej. Do walki, trochę nieskładnie, ruszyła lewica, ale w samej Platformie Obywatelskiej co niektórzy też przestali skrywać polityczne ambicje. Jarosław Gowin, po tym, jak przestał być ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, wystosował list do polityków PO. Mocno krytykuje w nim rząd i nawołuje Platformę do opamiętania. Pytany o swoje polityczne plany poseł Gowin stwierdził, że będzie walczył o to, by Platforma Obywatelska wróciła do swoich korzeni. - Ja walczę nie tylko o przywództwo w Platformie, ja walczę o tożsamość Platformy, o jej duszę i jej program - przekonywał były minister sprawiedliwości.


Czy wystartuje w wyborach na szefa PO? Tego Jarosław Gowin jeszcze nie wie, ale mocno ruszył do przodu, bo przecież ten, kto walczy o duszę i program partii, siłą rzeczy walczy o to, by jej przewodzić.

Kolejnym, który może wystartować do walki o fotel przewodniczącego Platformy, jest Grzegorz Schetyna. On też swojej decyzji jeszcze nie ogłosił, ale pewnie nie będzie miał innego wyjścia i stawi się na placu boju. Tym bardziej że premier wystosował do swoich konkurentów jasny apel: "Komuś się moje rządy nie podobają, ma inny pomysł na partię, zapraszam: zmierzmy się w wyborach".

Tej wewnątrzpartyjnej przepychance i próbie sił dzielnie sekundują inni politycy i ci, którzy chętnie by do polityki wrócili.

- Rekonstrukcję rządu premier powinien zacząć od siebie. Donald Tusk musi ustąpić z funkcji premiera RP, jeśli chce uratować PO i wygrać przyszłe wybory! - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Roman Giertych. Giertych w lutym tego roku ogłosił zresztą powstanie Instytutu Myśli Państwowej. Mają w nim powstawać analizy "zmian zachodzących we współczesnym świecie", "propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych, ekonomicznych". Wśród założycieli są jeszcze Michał Kamiński i Kazimierz Marcinkiewicz - bliscy znajomi ministra Radosława Sikorskiego. O przyjaźni panów pisze się od miesięcy, o tym, że mieliby stworzyć nową partię polityczną - także. Ale Sikorski milczy. I chyba słusznie.

- Sikorski powinien czekać. Siedzieć cicho i nie dać się w nic wrobić - ocenia Paweł Piskorski, były polityk Platformy, obecnie szef Stronnictwa Demokratycznego. I dodaje, że nie można oczywiście wykluczyć, że Roman Giertych, Michał Kamiński, Kazimierz Marcinkiewicz czy Jarosław Gowin stworzą jakieś ugrupowanie na prawo od Platformy, ale na razie Sikorski nie powinien szukać tam dla siebie miejsca. Co niektórzy mówią nawet, że spekulacje, jakoby Sikorski na nową partię liczył czy jej sekundował, pochodzą od jego przeciwników w Platformie. Wiadomo, takie pogłoski rzucają złe światło na ich bohatera.

- Na wyniszczającej wojnie w PO między Tuskiem a Schetyną, bo niemożliwe jest, aby się dogadali, straci Schetyna. Sikorski jest akceptowany przez Tuska, więc nie powinien nic robić, tylko czekać - dodaje Piskorski.

Podobnego zdania są inni nasi rozmówcy. - Niech robi, co robił, i nie daje się rozpoznawać jako jeszcze jeden kontrowersyjny polityk. Niech czeka, niech się inni wyszaleją - ocenia Wiesław Gałązka, konsultant i doradca polityczny. Wiadomo, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. - Sikorski to rozsądny polityk. Ambitny. Wie, że trzeba realizować swoje ambicje, ale to nie jest dobry moment, aby kreować się na kolejnego lidera - dodaje Gałązka.

Sporo w tym racji, Sikorski to na pewno jeden z najzdolniejszych polskich polityków. Na dodatek: mistrz autopromocji. Z wyborcami najczęściej kontaktuje się przez Twittera i cokolwiek napisze, wywołuje wiele komentarzy. Eksperci podkreślają: jest przy tym obyty, świetnie zna języki obce, ma światowy sznyt, a takich polityków nie ma na polskiej scenie politycznej zbyt wielu. Zresztą, cokolwiek by mówić, Sikorski już osiągnął sporo: szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wiceprzewodniczący Platformy, człowiek odpowiedzialny za program wyborczy, twarz naszej prezydencji, minister obrony w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - niejeden klubowy kolega Sikorskiego mógłby mu pozazdrościć.
1 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

CIERPlichwie

+19 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

czekaĆ na EUTANazje jak POLAK bez KASSY.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sikorski

+36 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kuba (gość)  •

Żyd przyjął nazwisko historyczne. Robiący za "profesora" Kik robi mu klakę. Dlaczego?

odpowiedzi (0)

skomentuj