Menu Region

Chiny chcą porozumienia pokojowego z Tajwanem

Chiny chcą porozumienia pokojowego z Tajwanem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Chińskie władze wyraziły gotowość zawarcia porozumienia pokojowego z Tajwanem. Premier Chin Wen Jiabao zapowiedział, Pekin chce rozmawiać z Tajwanem także na temat współpracy wojskowej.
"Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia rozmów dotyczących kwestii politycznych i wojskowych, a także stworzenia odpowiednich warunków, które pozwoliłyby przezwyciężyć wrogość i doprowadzić do porozumienia pokojowego po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej" - oświadczył chiński premier. Wen Jiabao wygłosił przemówienie podczas sesji inaugurującej doroczne posiedzenie chińskiego parlamentu.

Od zakończenia wojny domowej w 1949 roku Pekin uznaje Tajwan za "zbuntowaną prowincję" Chin.
Przełom w stosunkach Pekinu z Tajpej nastąpił w maju ubiegłego roku, kiedy urząd prezydenta Tajwanu objął Ma-Ying Jeou. Mimo pierwszych oznak zbliżenia między dawnymi politycznymi rywalami, stosunki między Pekinem i Tajpej wciąż są niezwykle delikatne. W ubiegłym miesiącu tajwańscy analitycy poinformowali, że mimo ocieplenia kontaktów z wyspą, komunistyczne władze zadecydowały o zwiększeniu liczby rakiet, które rozmieszczone są na wschodnim wybrzeżu Chin na wypadek ewentualnego konfliktu. Obecnie w wyspę wycelowanych jest około 1500 rakiet.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się