Menu Region

Wiktor Świetlik: Platformie potrzeba idei

Wiktor Świetlik: Platformie potrzeba idei

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Komentator "Polski"

Prześlij Drukuj
Platforma to partia zdemobilizowana - mówi w rozmowie z "Polską" Jarosław Gowin, poseł PO. Na miejscu liderów jego partii wziąłbym sobie to do serca.
Rok temu Donald Tusk taką ogólnopolską demobilizację wręcz zachwalał. Odżegnywał się od organizowania Polaków wokoło wielkich wspólnych projektów. W ten sposób proponował chwilę oddechu po rządach PiS, dla których chyba nawet pryszcz na nosie musiał mieć swój moralny wymiar. Ale Tusk, choć zarzuca mu się nadmierny pragmatyzm, to sam był doktrynerem. Był wierny chicagowskim liberałom wierzącym, że ludzie kierują się tylko rachunkiem zysków i strat.


Tyle, że dziś żyjemy w innych czasach niż rok temu. I co mówią owi liberałowie o kryzysie? Ano to, że pragmatyczna partia, sprowadzająca się tylko do kontroli budżetu, w takiej chwili przegra. Potrzebna jest, by zacytować ich guru Friedricha von Hayeka, utopia zamienna. Erzac, który pozwoli uciec od grupowych zwolnień, cięć, drożejących kredytów na taniejące domy. Ten erzac to nie musi być państwo wyznaniowe ani lewicowa utopia. Może to być sprzedana w atrakcyjnej formie, ale też realizowana, prawdziwa modernizacja, traktowana jako dobro wyższe - coś, co to pokolenie zostawia przyszłym. Może to być powrót do mówienia o państwie jako wspólnej wartości, a nie publicznym wrogu. Może to być w końcu idea samorządności, ale nie takiej, gdzie wszystkie problemy spycha się w dół, a takiej, gdzie aktywni obywatele mają po prostu więcej do gadania, bo nie są hamowani przez biurokrację, kliki i źle skonstruowany system.

Być może wzrost słupków sondażowych LPR to tylko efekt inwazji pozaparlamentarnego planktonu na media publiczne. Ale jeśli PO nie znajdzie swojej propozycji, która zaproponuje Polakom alternatywę dla indeksu giełdowego, to zrobi to PiS.

Jeśli i PiS nie podoła, to może zrobić to jeszcze ktoś inny. Niekoniecznie lepszy od wyżej wspomnianych dwóch partii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się