Menu Region

Ruszył największy transport materiałów radioaktywnych

Ruszył największy transport materiałów radioaktywnych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
We Francji rozpoczął się największy w historii transport materiałów radioaktywnych. Z zakładów uzdatniania odpadów radioaktywnych Areva w Le Hague we Francji przewiezionych zostanie do Japonii niemal dwa tysiące ton plutonu.
Materiał radioaktywny został przewieziony do portu w Cherbourgu pięcioma ciężarówkami eskortowanymi przez kilkadziesiąt samochodów policji i żandarmerii. Drugi konwój ma wyruszyć w nocy.

Materiały radioaktywne przewożone są do Japonii, gdzie tamtejsze elektrownie atomowe mają je wykorzystać w działaniach cywilnych. Zgromadzone materiały to mieszanka uranu i plutonu odzyskanego z odpadów radioaktywnych.


Przeciwko operacji protestuje Greenpeace, który ostrzega, że z materiału przewożonego z Cherbourga można skonstruować 225 bomb atomowych. Trasa rejsu dwóch statków brytyjskich, które przewiozą niebezpieczny ładunek jest nieznana.

Mimo tego i również mimo, że na statkach znajduje się wojsko i policja Greenpeace, który domaga się od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wydania zakazu transportu, jest zdania, że niebezpieczeństwo, iż materiały radioaktywne dostaną się w ręce terrorystów jest bardzo duże. Areva twierdzi, że z przewożonych materiałów nie można wyprodukować bomby.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się