Menu Region

Jak zachować sokoli wzrok

Jak zachować sokoli wzrok

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agnieszka Grzelak

Prześlij Drukuj
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób po 65. roku życia.
Wiek jest bardzo istotnym czynnikiem rozwoju tej choroby. Już u czterdziestolatków system obronny oka zaczyna słabnąć, co powoduje, że plamka, która jest fragmentem siatkówki oka odpowiedzialnym za ostrość widzenia, dostrzeganie barw i kontrastów, staje się bardziej wrażliwa na działanie szkodliwych czynników.

We wczesnych stadiach choroby pacjenci mogą wiązać objawy AMD z naturalnym starzeniem się organizmu lub mylić je z zaćmą. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć zagrożenie?

1Regularnie kontroluj wzrok u okulisty - badaj się co 2 lata

To wskazanie dotyczy wszystkich osób po 50. roku życia. Zwyrodnienie plamki objawia się osłabieniem widzenia centralnego: zniekształceniem linii prostych, "znikaniem" liter podczas czytania, gorszym widzeniem w ciemności i dostrzeganiem barw. Wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia jest bardzo ważne, ponieważ prowadzi ona do stopniowej i nieodwracalnej utraty wzroku.

2Noś okulary przeciwsłoneczne, z ochronnym filtrem

Światło słoneczne zwiększa ryzyko AMD, ponieważ plamka żółta jest wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe i światło niebieskie. To nie żarty - długotrwałe nasłonecznienie może spowodować uszkodzenie siatkówki, osłabienie ostrości wzroku, a nawet jego utratę. Dlatego osoby starsze powinny latem (i zimą - w słoneczne dni) nosić okulary z ochronnym filtrem. Dla osób starszych, noszących okulary korekcyjne, bardzo dobrym rozwiązaniem są szkła fotochromatyczne.

3Rzuć palenie - zmniejszysz ryzyko utraty wzroku

To fakt poparty naukowymi badaniami: palenie tytoniu znajduje się na trzecim miejscu (po wieku i uwarunkowaniach genetycznych) wśród czynników rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. W dodatku jest to czynnik, na który możemy mieć wpływ. Ryzyko utraty wzroku w późniejszym wieku u osób z AMD, które palą, jest dwa razy większe niż u niepalących.
Dym tytoniowy wpływa niekorzystnie na ukrwienie siatkówki oka. Zwiększa również wytwarzanie w organizmie wolnych rodników (podobnie jak promieniowanie ultrafioletowe), które niszczą komórki i mogą spowodować pogorszenie zaopatrzenia siatkówki w substancje odżywcze, chroniące plamkę przed uszkodzeniem.

4Stosuj dietę bogatą w witaminy i karotenoidy

Sposób odżywiania może znacząco wpływać na ostrość wzroku. Składnikiem plamki żółtej są dwa karotenoidy: luteina i zeaksantyna. Ich działanie można porównać do "naturalnych okularów przeciwsłonecznych", ponieważ filtrują światło niebieskie i chronią siatkówkę przed wolnymi rodnikami.

Oba karotenoidy znajdziemy w zielonych warzywach: kapuście, szpinaku, brokułach, groszku, brukselce oraz w kukurydzy i żółtkach jaj. W zapobieganiu AMD ważną rolę pełnią również inne przeciwutleniacze: witamina C oraz E, a także minerały: cynk i selen.

Zła dieta, a więc zawierająca zbyt mało warzyw i nadmiar tłuszczów zwierzęcych oraz żywności konserwowanej i wysoko przetworzonej, może natomiast przyczyniać się do osłabienia wzroku. Jego funkcjonowanie pogarszają też choroby takie jak miażdżyca i nadciśnienie, których występowanie bardzo często łączy się z nieprawidłowym sposobem odżywiania i otyłością.

W organizmie osób starszych częściej dochodzi do powstawania niedoborów luteiny i zeaksantyny. Warto stosować wtedy preparaty dostarczające odpowiednią dawkę ochronnych karotenoidów, nie rezygnując jednak z jedzenia warzyw i owoców.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się