Menu Region

Iran rezygnuje z produkcji broni atomowej, Europa mniej...

Iran rezygnuje z produkcji broni atomowej, Europa mniej potrzebuje tarczy?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Barack Obama oświadczył, że jeśli Iran zrezygnuje z programu produkcji broni jądrowej, zmniejszy się potrzeba budowy w Europie tarczy antyrakietowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił jednak, że przykłada dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa Polski i Czech.
Dziennik "New York Times" napisał, że w liście do Dimitrija Miedwiediewa Barack Obama zasugerował możliwość odstąpienia od budowy tarczy antyrakietowej w Europie, jeśli Rosja pomoże w zatrzymaniu irańskiego programu broni nuklearnej. - Ten artykuł niedokładnie opisuje treść listu - powiedział Obama.

Amerykański prezydent wyjaśnił, że w liście do Miedwiediewa napisał to, co od dawna głosi publicznie - że jeśli osłabnie zagrożenie ze strony Iranu, to zmniejszy się presja na budowę tarczy antyrakietowej w Europie.

Prezydent dodał, że liczy na współpracę z Rosją i jest gotów od nowa ułożyć relacje z Moskwą. Zaznaczył jednak, że władze na Kremlu muszą zrozumieć oddanie Amerykanów w kwestii bezpieczeństwa Polski i Czech.

Obama podkreślił, że list do prezydenta Miedwiediewa dotyczył nie tylko Iranu i tarczy antyrakietowej, ale również rozprzestrzeniania broni masowego rażenia, wojny w Afganistanie oraz terroryzmu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się