Menu Region

MF: Realizacja budżetu przebiega bez problemów

MF: Realizacja budżetu przebiega bez problemów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Realizacja budżetu państwa w styczniu przebiega podobnie jak w latach poprzednich - informuje Ministerstwo Finansów. Wiceminister resortu Elżbieta Suchocka-Roguska na spotkaniu z senatorami podkreśliła, że niektóre dochody były nawet wyższe niż przewidywano, na przykład wpływy z akcyzy tytoniowej.
Stopień realizacji wydatków w styczniu wyniósł prawie 8 procent sumy przewidywanej na cały rok. Wiceminister wyjaśniła, że trzeba było uregulować płatności wymagalne z końca ubiegłego roku. Podkreśliła, że w styczniu w budżecie państwa zanotowano nadwyżkę w wysokości prawie 3 miliardów złotych.

Elżbieta Suchocka-Roguska zaznaczyła, że wyższe wpływy na początku roku wynikają z wyższych grudniowych wypłat i większych przedświątecznych zakupów, co poskutkowało wyższymi wpływami z VAT-u i PIT-ów do budżetu.


Zdaniem wiceminister, orientacyjne szacunki dotyczące lutego ministerstwo będzie mogło przedstawić około 15 marca, a bardzo wstępne oceny, jutro albo pojutrze.

Suchocka-Roguska podkreśliła, że sytuacja finansowa i gospodarcza jest na bieżąco analizowana, a poglądy ekonomistów dotyczące przyszłości bardzo zróżnicowane. - Jeśli sytuację będzie można ocenić wiarygodnie, to rząd podejmie decyzję o zmianie ustawy budżetowej. Na razie bardzo trudno przewidzieć, jak sytuacja będzie się kształtowała - powiedziała wiceminister finansów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się