Menu Region

Mimo kryzysu ziemia rolna wciąż drożeje

Mimo kryzysu ziemia rolna wciąż drożeje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Skrobisz

1Komentarz Prześlij Drukuj
Posiadacze ziemi rolnej nie muszą obawiać się kryzysu. W chwili gdy inwestorzy giełdowi liczą bolesne straty, a mieszkania tracą na wartości, ceny gruntów pną się w górę. W zeszłym roku ziemia zdrożała o 26,8 proc. Rok wcześniej o 30,6 proc. - wyliczyli specjaliści z banku BGŻ.
I nadal grunty będą drożeć, choć już nie tak szybko jak w latach poprzednich - przewidują analitycy BGŻ. Oceniają, że średnio cena gruntu wzrośnie w tym roku o 10,2 proc. W 2008 r. za hektar ziemi rolnej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych trzeba było zapłacić średnio 12 540 zł. Jeśli ktoś chciał kupić grunt od rolnika, to musiał wydać średnio o 1 525 zł więcej za hektar.

Zysk z ziemi będzie wyższy aniżeli na lokacie bankowej.
W reakcji na spadające stopy procentowe NBP banki obniżają sukcesywnie oprocentowanie depozytów. Obecnie średnio na lokacie można zyskać ok. 5-6 proc. w skali roku. Ale oprocentowanie w kolejnych miesiącach będzie spadać. Czasy, w których banki oferowały 10 proc. minęły i już nie powrócą - zarzekają się bankowcy. A ziemia będzie drożała nawet mimo spowolnienia gospodarczego - mówi Grażyna Kapelko, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych.

Chociażby dlatego, że popyt na ziemię wciąż rośnie. Kupują ją rolnicy, powiększając swoje gospodarstwa rolne, aby dostawać większe dopłaty z UE. W grunty chętnie lokują także inwestorzy spekulacyjni, którzy w sytuacji niepewności na rynkach finansowych przenoszą swój kapitał na rynek gruntów rolnych. Monika Dybciak, analityk banku BGŻ nie spodziewa się jednak, aby doszło do jakiejkolwiek spekulacji cenami, tak jak to było w przypadku mieszkań. - Ziemia to pewna inwestycja - twierdzi. - Osoby, które ją kupują, nie są skłonne wyzbywać się jej szybko, traktują ją jak inwestycję średnio- i długoterminową. Zwłaszcza że jej utrzymanie nie jest kosztowne. Wystarczy raz na rok zapłacić niewielki podatek gruntowy, a jeśli ktoś chce zwiększyć jej wartość, może zainwestować np. w ogrodzenie czy media.

Ceny ziemi rosną, bo coraz mniej gruntów jest wystawianych do sprzedaży. Rolnicy niechętnie wyzbywają się ziemi. Kurczą się też zasoby Agencji Nieruchomości Rolnych, która jest największym sprzedawcą gruntów. Obecnie w gestii ANR znajduje się 2,35 mln ha, z tego 1,8 mln jest przedmiotem dzierżawy. Dzierżawcy mają pierwszeństwo nabycia. Część ziemi przeznaczona jest też na cele reprywatyzacyjne. - Ok. 600 tys. ha jest "zablokowanych" na ewentualne odszkodowania dla byłych właścicieli. Do rozdysponowania zostaje 330 tys. ha.
Są tereny, w których głód ziemi jest znaczny z powodu jej braku w obrocie. Ceny są tam najwyższe, np. w kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim czy małopolskim za hektar trzeba zapłacić grubo ponad 20 tys. zł. Najtaniej zaś jest w województwie świętokrzyskim i podkarpackim (poniżej 10 tys. zł za ha), gdzie ze względu na słabą jakość ziemi zyski z rolnictwa są stosunkowo niskie. - Ceny będą rosły także dlatego, że rolnicy mają jeszcze w tym roku preferencyjne kredyty na zakup ziemi - mówi Grażyna Kapelko.

Ten rok może być dobrym rokiem do zainwestowania w grunt. A to dlatego, że zyskowność produkcji rolniczej spada, co może skłonić część rolników do zaprzestania zakupu ziemi. Chociażby po to, by mieć gotówkę w kryzysowych czasach. To może sprawić, że zwiększy się podaż, a więc ceny nie będą tak szybko rosły. Na rynek trafi też spora część ziemi z zasobów ANR. Agencja zamierza zwiększyć liczbę przetargów. W zeszłym roku zorganizowała 52 tys., z tego jedynie 13 tys. zakończyło się transakcją. W większości przetargów mogą brać także nierolnicy. To dobra okazja, by kupić grunt z zasobów państwowych, bo w obrocie prywatnym ziemia jest znacznie droższa.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ziemia rolna - sprzedaż obsługuje Bank Ziemi

+5 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

DOZ (gość)  •

ziemia rolna - sprzedaż obsługuje Bank Ziemi

www.ziemiarolna.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj