Menu Region

Polacy dostaną emerytury z USA, a Amerykanie z Polski

Polacy dostaną emerytury z USA, a Amerykanie z Polski

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W ciągu najbliższych 7 lat niemal 45 tysięcy obywateli Polski i Stanów Zjednoczonych skorzysta z rozwiązań umowy o zabezpieczeniu społecznym między naszymi krajami. Porozumienie, które weszło w życie pozwala Polakom i Amerykanom na wyższe świadczenia społeczne, dzięki zaliczeniu czasu przepracowanego w drugim kraju.
Dzięki umowie, do uprawnionych trafi około 138 milionów dolarów. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ash podkreśla, że od teraz, wielu ciężko pracujących Polaków otrzyma należne im świadczenia wynikające w przepracowanych lat zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Elżbieta Rożek z Ministerstwa Pracy zwraca uwagę, że prawo, które weszło w życie 1 marca pozwoli części osób na nabycie uprawnień emerytalnych, jeśli nie mieli udokumentowanego okresu pracy uprawniającego do takich świadczeń.

Z nowego prawa cieszą się osoby, które pracowały w Stanach Zjednoczonych. Części z nich nabyte uprawnienia pozwolą na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, które w obecnej sytuacji bardzo się przydadzą.

Umowa z Waszyngtonem została podpisana rok temu, jednak do tej pory czekała na ratyfikowanie przez parlamenty obydwu państw. Podobny dokument został przygotowany również w porozumieniu z Kanadą, jednak tamtejsze władze jeszcze go nie ratyfikowały.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się