Menu Region

Szef MON podpisał plan modernizacji armii na najbliższe dwa...

Szef MON podpisał plan modernizacji armii na najbliższe dwa lata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dokument powstawał w resorcie od wielu dni, a musiał powstać ze względu na oszczędności w całym budżecie państwa.
Rzecznik MON powiedział, że ten plan będzie punktem wyjścia dalszych rozmów z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. Robert Rochowicz przypomniał, że ministerstwo rozmawiało kilka razy z przedstawicielami zbrojeniówki - ostatnio pod koniec lutego. Rzecznik MON nie chciał ujawnić szczegółów opracowanego przez MON planu modernizacji po cięciach, ponieważ jest to dokument tajny.

W rozmowach z resortem od początku uczestniczą związkowcy. Po ostatnich konsultacjach dali ministerstwu ultimatum: albo do 6 marca zobaczą plan zakupów na najbliższe dwa lata, albo przyjadą protestować do Warszawy.

Tegoroczny budżet MON - planowany na 25 miliardów złotych - na początku roku został obcięty o prawie 2 miliardy. Cięcia nie objęły wynagrodzeń, emerytur, profesjonalizacji armii ani wyposażenia na kontyngent w Afganistanie.

Zaciskanie pasa nie dotyczy również programów wieloletnich: na zakup przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM, przeciwpancernych pocisków SPIKE oraz KTO Rosomak. W ramach szukania oszczędności ministerstwo zrezygnowało także z większości zapisów w programie, który miał zmienić model i system zarządzania wojskiem. Dlatego też nie będzie przeprowadzki dowództw Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych ze stolicy. Rozważa się również ograniczenie niektórych zagranicznych kontyngentów, z wyjątkiem Afganistanu, gdzie ma służyć około 1600 żołnierzy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się