Menu Region

Awangarda do kwadratu

Awangarda do kwadratu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Sawiuk

1Komentarz Prześlij Drukuj
Zaczęło się typowo, jak z każdym zamówieniem, z którym przychodzi do architekta przyszły posiadacz jednorodzinnego domu: wizyta na działce (ok. 4 tys. mkw.), rozejrzenie się po okolicy (blisko Legionowa) i, przede wszystkim, wysłuchanie opowieści o upodobaniach przyszłego właściciela obiektu.
Na te dane wyjściowe nakładają się: talent architektów, ich doświadczenie i ulubiona stylistyka. Jeśli uda się do niej przekonać inwestora - tym lepiej, tak dla niego, jak i komfortu pracy projektantów. Taka jest recepta na projekt domu.

Według takiego przepisu powstała koncepcja prostego, płaskiego domu na planie kwadratu. Stąd zresztą nazwa projektu: Sq-house, od angielskiego "square house" - kwadratowy dom.


Pomysł na płaski, kwadratowy dom wziął się nie tylko z wizyty na przyszłym placu budowy i uzgodnień z inwestorem. Autorzy projektu - Jakub Majewski i Łukasz Pastuszka z łódzkiego biura Moomoo Architects - mają już na koncie dom o takich kształtach. Podobny "kwadrat" przyniósł im nominację do finałowej szóstki najlepiej zaprojektowanych domów na świecie!

Autorzy projektu domu, który stanie pod Legionowem postanowili związać dom z okolicą, stosując drewnianą elewację z gatunków drzew rosnących w pobliskim lesie. Prostopadłe deskowanie zamocowane na ruszcie do ściany z kilkunastocentymetrowymi przerwami daje ciekawe efekty gry dziennym światłem. To ukłon w stronę inwestora zajmującego się na co dzień wdrażaniem innowacyjnych systemów świetlnych.

Wiele ciekawych rzeczy dzieje się też w środku domu. Proste, wręcz minimalistyczne, ale funkcjonalne wnętrze oświetlone jest nietypowymi przeszkleniami. Prawdziwy odlot to oddzielenie dziennej strefy domu od sypialni wyłącznie... szklaną ścianą. Brzmi to paradoksalnie, jeśli się nie wie, że wspomnianą przegrodą nie jest zwykła szyba. To ciekłokrystaliczny ekran, którego stopień przezroczystości można regulować. Mieszkańcy sami mogą w ten sposób decydować, kiedy strefa dzienna powiększona zostaje o sypialnię, a kiedy nie.

To nie jedyna zaleta i funkcja ciekłokrystalicznej szyby. Gdy jest całkowicie nieprzezroczysta, może być wielkim (10 mkw.!) obustronnym ekranem, np. dla rzutnika DVD.

Nie wiemy, co na taki projekt powiedział inwestor, choć dowodem na jego akceptację jest to, że dokumenty na pozwolenie na budowę zostały właśnie złożone, prace mają zacząć się już w marcu. Wiemy natomiast, co powiedzieli inni - projekt zdobył tytuł Najlepszego Domu Roku 2008 przyznany przez miesięcznik "Dom i Wnętrze".

Początek budowy Najlepszego Domu Roku 2008 to nie koniec historii tego projektu. Zaciekawił on łódzkiego inwestora, zainteresowanego powstaniem całego osiedla domów o takiej właśnie stylistyce. Osiedle - mają tam być także domy dwu- i trzykondygnacyjne - jest właśnie projektowane, stanąć ma w gminie Nowosolna. Ile domów liczyć ma osiedle i czy w realizacji inwestycji nie przeszkodzi kryzys - zobaczymy. Dla zainteresowanych - nieco danych na temat prototypu spod Legionowa:
Powierzchnia zabudowy: 203,6 mkw.

Powierzchnia użytkowa: 181 mkw., niemal równo połowa (89,4 mkw.) to otwarta przestrzeń głównego pomieszczenia. Jest też sypialnia (26,3 mkw.), drugi pokój (20,7 mkw.), łazienka (10 mkw.). Reszta to m.in. garderoba, toaleta, pomieszczenie gospodarcze, kotłownia.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

same wizualizacje

+35 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

inwestor (gość)  •

wizualizacje kazdy robic moze, to nie projekt tylko koncepcja, oceniajmy architektow na podstawie realizacji a nie projektów

odpowiedzi (0)

skomentuj