Menu Region

Pamiętaj! Okna także zdobią

Pamiętaj! Okna także zdobią

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Alicja Charzyńska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Każde pomieszczenie, zależnie od jego przeznaczenia, wymaga sposobu oświetlania. Korzystamy z nich w różnych porach dnia, dłużej lub krócej, w odmienny sposób.
W jednych przebywamy parę minut, w innych kilka lub kilkanaście godzin. Poza tym układ pomieszczeń i ich funkcje mają duże znaczenie przy poprawnym zorientowaniu budynku względem stron świata. Inaczej bowiem należy oświetlić sypialnię, inaczej kuchnię, łazienkę, pralnię czy klatkę schodową. Dotyczy to zarówno wielkości powierzchni przeszklonej, jak i jej umiejscowienia - w pomieszczeniu, ale również w bryle budynku.

Okna mogą się przecież znajdować w ścianie zewnętrznej i wtedy zapewniają oświetlenie boczne, w dachu - górne, w ścianie wewnętrznej - pośrednie. Nie mniej istotnymi czynnikami są natężenie światła i czas jego ekspozycji.
W dużej mierze zależą one od zorientowania pomieszczenia względem stron świata. A to ma ogromne znaczenie, bo okna w domu muszą nie tylko zapewnić dostęp do światła dziennego, ale też wspomagać wentylację, chronić przed nadmierną utratą ciepła czy zbyt dużym hałasem. Poza tym powinny dobrze wyglądać, być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Dlatego już na etapie wyboru dokumentacji domu warto się dowiedzieć, czy projekt spełnia wszystkie nasze oczekiwania w tym względzie.

Minimalna powierzchnia okien - to właściwie jedyne wymaganie, które dotyczy oświetlenia pomieszczeń i jest określone przez odpowiednie przepisy. Wynika z nich, że w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi, sumaryczna powierzchnia okien liczona w świetle ościeżnicy (czyli wtedy, gdy skrzydła są otwarte na oścież) powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, a w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają nie dłużej niż 2 godziny dziennie, stosunek tych powierzchni powinien wynosić 1/12.

Maksymalna powierzchnia okien nie jest określona i dlatego mogą one zajmować nawet całą ścianę. Jednak w praktyce zaleca się, żeby powierzchnia okien była nie większa niż 1/6 powierzchni podłogi. Przy większej zbyt duże byłyby straty energii cieplnej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że powierzchnia szyb jest sporo mniejsza od umownej powierzchni okien mierzonej w świetle ościeżnicy. A to oznacza, że po uwzględnieniu kształtu, wymiarów i budowy okien (ze słupkiem, ślemieniem, szprosami lub bez) ilość docierającego światła może być bardzo niewielka, zwłaszcza w dni pochmurne. W oknach średniej wielkości, stosowanych najczęściej, szyby stanowią zaledwie 50-60% powierzchni otworu w murze i około 80%powierzchni mierzonej w świetle ościeżnicy.

Ważną rolę odgrywa również moda. Modne są na przykład duże okna balkonowe, a nawet całe przeszklone fragmenty ścian. Ale strefa dzienna, czyli pokój dzienny, salon, pokój telewizyjny, czasami nawet gabinet - to pomieszczenia, w których światło dzienne nie musi być zbyt intensywne, za to powinno docierać jak najdłużej. Jeśli są duże i wysokie - najlepiej doświetlić je z wielu stron. Przysłaniając o różnych porach poszczególne okna - można uzyskać właściwe oświetlenie przy każdej pogodzie i o każdej porze dnia.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Może coś gustownego na okna?

+29 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MS (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj