Menu Region

Prezydent USA odwiedzi Pragę

Prezydent USA odwiedzi Pragę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Roman Gutkowski, Filip Susanka "Deník"

Prześlij Drukuj
Prezydent USA Barack Obama najprawdopodobniej przyleci w kwietniu do Pragi. Poinformowały o tym czeskie służby dyplomatyczne i rzecznik pałacu prezydenckiego na Hradczanach. Ambasada amerykańska na razie nie potwierdziła tych informacji.
W drugi dzień kwietnia Obama rozpoczyna oficjalną wizytę w Europie. Najpierw odwiedzi Londyn, gdzie odbędzie się szczyt państw G20. Znad Tamizy amerykański prezydent uda się na jubileuszowy szczyt NATO, który 3 i 4 kwietnia zbiera się na granicy Francji i Niemiec - w Strasburgu i Baden-Baden.

Nad Wełtawą spekuluje się, że 5 kwietnia noc spędzi w Pradze. W podróży do Europy mają mu towarzyszyć szefowa dyplomacji Hillary Clinton i sekretarz obrony Robert Gates.


- Już przygotowujemy się do wizyty. Barack Obama został zaproszony przez prezydenta Vaclava Klausa. O dokładnym terminie poinformujemy we właściwym czasie - oświadczył Radom Ochvat, dyrektor biura prasowego prezydenta Czech.

- Jeśli dojdzie do wizyty, a teraz wszystko na to wskazuje, będzie to dla nas wielki zaszczyt - powiedział gazecie "Deník" minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg. Czeskiej dyplomacji zależy na tym, żeby wizyta Obamy urosła do rangi nieformalnego szczytu Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Prezydent USA mógłby też wyjaśnić swoje stanowisko w sprawie bazy radarowej, którą w Brdach chciała budować administracja George'a Busha. Sam Obama powtarza, że najpierw trzeba przetestować skuteczność całego systemu antyrakiet.

- Rozumiem, że dla czeskich dziennikarzy głównym tematem jest radar w Brdach, ale Amerykanów interesują problemy całej Europy. Dla nich to jedna z wielu spraw - powiedział szef czeskiej dyplomacji. Według niego motywem przewodnim spotkania w Pradze byłaby raczej sytuacja w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie.

Ale nie tylko Czesi chętnie widzieliby u siebie Obamę na początku kwietnia. Pojawiły się spekulacje, że przy okazji wizyty w Pradze prezydent USA może przyjechać do Warszawy.

- Prezydent Obama jest oczywiście zaproszony do Polski w związku z deklaracjami wyborczymi, w których zapowiadał, że odwiedzi nasz kraj w jak najbliższym czasie. Jednak żadne oficjalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte - powiedział nam rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.
Z kolei rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło zbliżone do Departamentu Stanu USA, napisał, że europejska podróż Obamy może być okazją do jego pierwszej wizyty w Moskwie.

Obama po raz pierwszy spotka się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem na londyńskim szczycie G20. Stamtąd może zamiast do Pragi polecieć do Moskwy. Tak samo jak w 2008 r. po szczycie NATO w Bukareszcie jego poprzednik George W. Bush przybył doSoczi.
Gazeta zastrzega jednak, że Kreml nie otrzymał żadnych oficjalnych propozycji. "Jeśli informacje te potwierdzą się, będzie to oznaczało, że nowa administracja USA uważa Rosję za priorytetowego partnera - podkreśla "Kommiersant".
Tłum. Beata Bęben

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się