Menu Region

Pakiet medyczny mógłby zachęcać do dłuższej pracy

Pakiet medyczny mógłby zachęcać do dłuższej pracy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

Prześlij Drukuj
Prawo i Sprawiedliwość walczy o wprowadzenie abonamentów medycznych w prywatnych lecznicach dla osób po 50. roku życia.
Zdaniem byłej minister pracy Joanny Kluzik-Rostkowskiej pracodawcy często rezygnują z zatrudniania starszych pracowników, ponieważ obawiają się, że będą częściej chorować i chodzić na zwolnienia. - Ale jeśli zapewnimy im odpowiednią opiekę medyczną, firmy spojrzą na nich znacznie przychylniej - tłumaczy.

Prywatne abonamenty medyczne miałyby być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Projekt nowelizacji ustawy jest już gotowy i został złożony do laski marszałkowskiej.
Dziś z funduszu można opłacać pracownikom np. wczasy pod gruszą, sanatoria czy wizyty w teatrach.

Od tego roku pieniądze w nim zgromadzone można przeznaczać także na zakładanie w firmach żłobków i przedszkoli. Ma to pomóc młodym rodzicom łączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi i przeciwdziałać dyskryminacji kobiet na rynku pracy.

- Młode mamy i osoby po pięćdziesiątce to dwie najbardziej zagrożone bezrobociem grupy na rynku pracy. Skoro wspieramy jedną z nich, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wsparli i drugą - tłumaczy Kluzik-Rostkowska. Zwłaszcza że wzrasta bezrobocie i jest ryzyko, że firmy będą pozbywać się starszych.

Pomysł PiS-u spodobałby się pracodawcom, pod warunkiem, że abonamenty nie będą obowiązkowe. - To może być doskonała zachęta dla samych pięćdziesięciolatków, żeby dłużej pozostawali aktywni zawodowo - mówi Małgorzata Krzysztoszek z PKPP "Lewiatan".

Przestrzega jednak przed przyznawaniem abonamentów medycznych wyłącznie starszym pracownikom. - Uważam, że z funduszu zakładowego powinny być finansowane abonamenty medyczne dla wszystkich zatrudnionych w firmie - mówi Krzysztoszek.

Nad wprowadzeniem abonamentów zastanawia się także koalicja rządowa. W ogłoszonym w zeszłym roku programie "Solidarność pokoleń 50 plus" znajduje się zapis mówiący o zapewnieniu starszym pracownikom wsparcia medycznego.

Niestety, jak dotąd pomysł ten nie przełożył się na konkretny projekt ustawy. - Pracujemy nad tym. Ale jeszcze nie zdecydowaliśmy, czy w ogóle będziemy chcieli wprowadzić taką regulację. A jeśli już, to raczej nie w tym roku - mówi "Polsce" Bożena Diaby, rzecznik prasowy resortu pracy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się