Menu Region

Spór o unijny szczyt

Spór o unijny szczyt

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

1Komentarz Prześlij Drukuj
Premier Donald Tusk deklaruje, że jest gotów do publicznej debaty z opozycją o tym, jak wyprowadzić Polskę z kryzysu. Póki co cały poniedziałek obóz rządzący i opozycja wymieniały polityczne razy z kryzysem w tle.
- Można dyskutować, czy premier Donald Tusk przyjechał z Brukseli na tarczy czy bez tarczy, ale na pewno nie z tarczą - zaatakował na konferencji prasowej lider PiS Jarosław Kaczyński.

Wytknął szefowi rządu, że nie udało mu się osiągnąć na unijnym szczycie złagodzenia warunków wejścia do strefy euro. Kaczyński skrytykował też Tuska za odrzucenie propozycji Węgier, by Unia przeznaczyła dla Europy Środkowej i Wschodniej 160-190 mld euro specjalnej pomocy. Uznał to za złamanie zasady lojalności.

Prezes PiS kpił wreszcie z wypowiedzi premiera o możliwości emisji euroobligacji. - Równie dobrze można było wymyślić, że na Polskę napadnie Gabon, a potem nazwać wielkim sukcesem, iż tak się nie stało - powiedział.


W TVN24 prezydencki minister Michał Kamiński zarzucił wręcz premierowi kłamstwo. - Najpierw przed szczytem ogłasza, że euroobligacje to wielkie zagrożenie. Dzień później bezprecedensowo dementuje to Jose Barroso. Następnie premier jedzie na szczyt i ogłasza, że odniósł sukces, bo nie ma euroobligacji.

- Nie chcą euro, a dziwią się, że nie poparliśmy wniosku Węgier, który mówi o skróceniu i złagodzeniu procesu wejścia do strefy euro - dołożył opozycji w TVN24 Janusz Palikot (PO). I zanim prezydent wcielił się w rolę mediatora między PO a PiS, już proponował kompromis: wejście do strefy euro w 2014 r., ale bez wcześniejszego referendum.

Tusk odciął się opozycji w wieczornym programie w TVP 1. - Jarosław Kaczyński zawsze ma pretensje - odpowiedział. Premier tłumaczył, że Polska "musi dzisiaj umieć udowodnić, że nie jest w takiej sytuacji, jak najbardziej zagrożone państwa w regionie". Przekonywał, że Polska musi starać się o taką pomoc jak Francja, Niemcy czy Anglia, by nie stać się członkiem UE "drugiej kategorii". Zdaniem szefa rządu zasada protekcjonizmu podzieliłaby Unię na obóz biednych i bogatych.

Prowadzący "Temat dnia" w TVP 1 Piotr Kraśko usiłował namówić obecnego i byłego premiera do publicznej debaty o kryzysie. - Będziecie musieli wyłączyć klimatyzację - zakpił Tusk, nawiązując do powodu nieobecności Kaczyńskiego na sejmowej debacie o kryzysie. Prezes PiS ponoć źle znosi obecność w klimatyzowanych wnętrzach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Na jaki % pożyczka z EBI ?

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dr Hałś (gość)  •

Ludzie nie mogą się dowiedzieć na ile oprocentowana jest pożyczka, która maja spłacać ?

odpowiedzi (0)

skomentuj