Menu Region

Ponad 300 tysięcy osób pielgrzymuje z Indii w Himalaje

Ponad 300 tysięcy osób pielgrzymuje z Indii w Himalaje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
W Indiach rozpoczął się dwumiesięczny okres pielgrzymek do hinduistycznego sanktuarium Amarnath, znajdującego się w Himalajach Kaszmiru.
W tym roku w biurze pielgrzymkowym prowadzącym ewidencję pątników zarejestrowało się ponad 300 tysięcy osób. W pomoc pielgrzymom oraz zapewnienie im bezpieczeństwa zaangażowane są corocznie władze indyjskie.

Nad bezpieczeństwem hinduistycznych pielgrzymów czuwa w tym roku ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy służb policyjnych i wojskowych. Sanktuarium znajduje się bowiem na terenie stanu Dżammu i Kaszmir, w którym działają bojówki muzułmańskie.

Władze państwowe zorganizowały także specjalne obozy dla pątników w miejscu, w którym zaczyna się kilkunastokilometrowa ścieżka górska, wiodącą do położonego na wysokości ponad 3800 metrów nad poziomem morza sanktuarium. Służby państwowe współorganizują również transport autobusowy i samochodowy do tych obozów oraz zapewniają jego zbrojną ochronę.

Sanktuarium w Amarnath to grota skalna, w której znajduje się lodowy stalagmit, będący - zgodnie z przekonaniem hinduistów - wizerunkiem Śiwy, jednego z bogów hinduizmu.

Przez kilkadziesiąt dni trwania okresu pielgrzymkowego trakt wiodący do groty pokonuje codziennie kilka tysięcy pielgrzymów. Słabsi niesieni są w drewnianych lektykach lub jadą konno.

Indie są państwem świeckim, ale władze państwowe są zobowiązane do pomocy w organizacji uroczystości religijnych oraz pielgrzymek wiernym wszystkich wyznań, którzy jako obywatele kraju płacą podatki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się