Menu Region

Obama staje się centrystą

Obama staje się centrystą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Gwozdowska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Według informacji dziennika "Kommiersant" prezydent Obama w specjalnym liście zaproponował prezydentowi Miedwiediewowi współpracę w powstrzymaniu Iranu przed budową broni atomowej
W zamian USA miałyby się wycofać z zamiarów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie. Choć nie dowiemy się, czy taki list w ogóle istnieje, nie ulega wątpliwości, że Rosjanie próbują wysondować zaangażowanie nowej amerykańskiej administracji w sprawy Europy Wschodniej.

Rosyjski opór przed tarczą wynika przecież nie tyle ze znaczenia samego systemu, ale z przekonania, że jego rozmieszczenie znacznie ograniczyłoby strefę tradycyjnych wpływów Kremla w Europie. Jeśli więc Amerykanie traktują sytuację w Iranie jako dobry pretekst, aby wzmocnić Europę Wschodnią militarnie, Rosjanie mają powody do niepokoju.

Ostatnie wydarzenia raczej im nie sprzyjają.
Prezydent Obama zaczyna chyba rozumieć, że Teheran nie zrezygnuje łatwo z prac nad programem atomowym, a więc tarcza może się przydać. Dostrzega już także, że Rosja zamiast pomagać, utrudnia mu życie, doprowadzając np. do zamknięcia amerykańskiej bazy w Kirgistanie.

Także regularny wgląd w amerykańskie raporty wywiadowcze może usztywniać jego stanowisko w sprawach międzynarodowej polityki. Widać to zresztą na przykładzie decyzji o wycofaniu wojsk USA z Iraku. Kiedy Obama ogłosił, że pozostawi tam jeszcze około 55 tys. żołnierzy, ostro zaprotestowali Demokraci, którzy liczyli na wycofanie wszystkich wojsk.

W sprawach polityki zagranicznej wbrew temu, co głosił w czasie kampanii wyborczej, Obama staje się więc centrystą. Stąd coraz większa determinacja Rosji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

W Bagdadzie?

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kanadyjczyk (gość)  •

Szanowna Pani,
Trzymanie wysokich standardow powinno dziennikarzy zobowiazywac do podawania rzetelnych informacji, rowniez w komentarzach. Zwracam Pani uwage, ze w Bagdadzie juz od dawna nie prowadzi sie zadnych prac nad programem atomowym. Moge zrozumiec, ze to zwykla pomylka, ale czyni ona tekst Szanownej Pani malo wiarygodnym.

odpowiedzi (0)

skomentuj