Menu Region

Wojna na Ukrainie. Prorosyjscy separatyści zgodzili się...

Wojna na Ukrainie. Prorosyjscy separatyści zgodzili się wycofać broń z linii frontu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak / AIP

Prześlij Drukuj
Wojna na Ukrainie. Prorosyjscy separatyści zgodzili się wycofać broń z linii frontu Wojna na Ukrainie. Prorosyjscy separatyści zgodzili się wycofać broń z linii frontu

(© Mstyslav Chernov/AP Photo)

Jak informuje agencja AFP Kijów i prorosyjscy rebelianci podpisali w środę ważnypakt o wycofaniu całego arsenału broni z linii walk na wschodniej Ukrainie. Zarówno przywódcy rebeliantów, jak i przedstawiciele Kijowa ślubowali dotrzymać umowy.
Międzynarodowi obserwatorzy podkreślili, że obie strony powtórzyły zobowiązanie z lutego o "wycofaniuciężkiej broni na odległość 15 km od linii rozgraniczenia.Porozumienie to było wielokrotne łamane, w wyniku czego zginęło co najmniej 1. tys. osób.

Ale nowe zawieszenie broni, które weszło w życie w dniu 1 września było ściśle przestrzegane. Rosły więc nadzieję, że walki, w których w sumie od początku ubiegłego roku zmarło 8 tys. osóbwkrótce się zakończą.

- Samozwańcza Republika Ludowa Doniecka będzie realizować swoją cześć umowy – czytamy w oświadczeniu separatystów. - Fakt, że ten proces negocjacyjny trwa od tak dawna daje nam jednak powód, aby wątpić w szczerość strony ukraińskiej – dodano.
Jak podkreślał przywódca separatystów Alexander Zakharchenko jego ludzie są przekonani, że podpisanie paktu jest kolejnym krokiem w kierunku przywrócenia pokoju w strefie konfliktu.

WOJNA NA UKRAINIE. CIĘŻKA BROŃ MA ZOSTAĆ WYCOFANA Z LINII FRONTU [VIDEO]


Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest również niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. - Wycofanie broni jest ważnym krokiem w celu zaprowadzenia pokoju we wschodniej Ukrainie – napisał w oświadczeniu.

Jak dodał polityk, to jednak nie wystarczy, by mówić o sukcesie. - Również wiele innych punktów zatwierdzonych w lutym w Mińsku musi być bezwzględnie realizowana. Mam nadzieję, że zarówno Kijów i Moskwa są przygotowane do ciężkiej pracy – dodał polityk.

- Postrzegamy to jako zwycięstwo dyplomatyczne - dodał ukraiński rzecznik wojskowy Andrij Łysenko w rozmowie z dziennikarzami w Kijowie.

Pakt przewiduje wycofanie na odległość 15 km od linii rozgraniczenia czołgów, broni kalibru do 100 mm i broni kalibru do 120 mm.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się