Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Chopinowski: polscy pianiści nie mają kompleksów

Mateusz Borkowski
Szymon Nehring, Paweł Motyczyński, Krzysztof Książek
Szymon Nehring, Paweł Motyczyński, Krzysztof Książek fot. archiwum
Muzyka. Dziś w Warszawie rozpoczyna się jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych turniejów pianistycznych na świecie. Polska reprezentacja jest w tym roku wyjątkowo liczna.

Konkurs otworzy koncert inauguracyjny w Filharmonii Narodowej w Warszawie, na którym wystąpią pianiści Martha Argerich i Nelson Goerner oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Podczas inauguracji zabrzmi też zamówiony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina specjalnie na tę okazję „Polonez na orkiestrę symfoniczną” Krzysztofa Pendereckiego.

Liczący niemal 90 lat Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zainicjowany przez prof. Jerzego Żurawlewa, to kuźnia talentów i zarazem narodowe święto muzyki Chopina. Jedyny na świecie konkurs poświęcony wyłącznie jednemu kompozytorowi. To właśnie w Warszawie triumfowali tacy artyści, jak Halina Czerny-Stefańska (1949), Maurizio Pollini (1960), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Krystian Zimerman (1975), Rafał Blechacz (2005) i Julianna Awdiejewa (2010).

W 17. edycji startuje 79 pianistów z całego świata, w tym po 14 z Polski i Chin, 12 z Japonii, sześcioro z Rosji i czworo z USA. Początkowo polska reprezentacja liczyła 15 osób, ale w ostatnim momencie, z powodu choroby, z konkursu zrezygnowała Katarzyna Gołofit.

- Wśród uczestników jest wielu naprawdę utalentowanych i świetnie przygotowanych Polaków. Kto z nich ma największe szanse, okaże się dopiero po kolejnych etapach - mówi prof. dr hab. Andrzej Pikul, kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie. Jak zaznacza należy pamiętać o tym, że konkurs rządzi się swoimi prawami. - To, jak ktoś zagra jest nie tylko efektem wielomiesięcznych przygotowań, ale także zależy od dyspozycji w konkretnej chwili, w danym dniu.

Czasami decyduje łut szczęścia. Wierzę, że znajdą się Polacy, którzy wytrzymają presję konkursowych zmagań - dodaje prof. Pikul. Wśród nich jest aż trzech pianistów z Krakowa. Dwóch z nich to studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: 20-letni Szymon Nehring, laureat Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” i 23-letni Krzysztof Książek, zdobywca II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Trzecim pianistą jest 26-letni Paweł Motyczyński, uczestnik studiów doktoranckich na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jak zauważa dziennikarka radiowej „Dwójki” Róża Światczyńska, prowadząca audycję „Chopin osobisty”, polska ekipa biorąca udział w tegorocznym konkursie jest wyjątkowo silna. - Polscy pianiści są lepiej przygotowani, m.in. dzięki opiece, jaką roztoczył nad nimi Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Potrafią radzić sobie ze stresem dzięki pracy z psychologami i nie mają kompleksów.

Zdaniem Światczyńskiej pod względem technicznym Polacy lepiej radzą sobie w tym roku z etiudami i jak zwykle bardzo dobrze interpretują mazurki. - Jest kilka ciekawych osobowości. Nie chcę jednak typować na tym etapie kogokolwiek - mówi.

Konkursowe zmagania można śledzić na żywo od 3 października w Programie II Polskiego Radia, w TVP Kultura oraz w internecie. Laureatów poznamy 20 października.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski