Menu Region

Dzieci zostały

Dzieci zostały bez szczepionek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Rokicińska

Prześlij Drukuj
Apteki w Warszawie nie mają szczepionki, którą obowiązkowo trzeba podać 1,5-rocznemu dziecku. Zabrakło jej też w podwarszawskich aptekach oraz hurtowniach. Za to bez problemu szczepionkę można kupić w prywatnych klinikach. Producent zapewnia, że to tylko przejściowe problemy.

W 16. miesiącu życia każde dziecko musi być zaszczepione przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi oraz polio. Kłuje się je kilka razy. By tego uniknąć, stosuje się tzw. szczepionki skojarzone. Wtedy wystarcza tylko jeden zastrzyk.

Właśnie taką szczepionką jest Infanrix IPV+HIB. Preparat sprzedawany jest tylko na receptę i kosztuje ok. 120 zł. Problem w tym, że recepty nigdzie w stolicy nie można zrealizować.

Krystyna Chacińska zaplanowała szczepienie dziecka na czwartek. - Szukałam szczepionki kilka dni - żali się. - W aptekach słyszałam, że preparatu nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie.

Okazało się, że problemów ze szczepionkami nie mają kliniki prywatne. W Falcku kosztuje razem ze szczepieniem 146 zł. Jest też w Lux Medzie. Tam szczepienie kosztuje ok. 250 zł, bo doliczana jest wizyta u pediatry.

Dlaczego preparatu nie ma w aptekach? - Jak dotąd nikt nie skarżył się, że tej szczepionki nie ma - mówi Małgorzata Szelachowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Producent Infanrixu, firma GlaxoSmithKlein, potwierdza, że ma kłopot z dostarczeniem leku. Zapewnia, że za kilka dni problem zniknie. - Kłopot wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na ten preparat - mówi Elżbieta Brzozowska, rzecznik firmy. - Przez pewien czas brakowało też konkurencyjnego zamiennika - dodaje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się